Milan Hanzel Správy Zo Slovenska

Hranice otvárajú aj MAĎARI: K susedom môžete ísť aj bez toho, aby vás STRČILI do karantény!

Maďarská vláda od dnes rána umožní občanom Slovenskej republiky vstup na územie Maďarska na 24 hodín bez nutnosti karantény. Má to však háčik. Aký?

Ilustračný obrázok k článku Hranice otvárajú aj MAĎARI: K susedom môžete ísť aj bez toho, aby vás STRČILI do karantény!
Zdroj: TASR

Oznámil to vo štvrtok na Facebooku minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Reagoval na podnet SR

Podľa šéfa diplomacie ide o reakciu na kroky slovenskej vlády, ktorá od štvrtka umožnila svojim občanom na 24 hodín vycestovať do susedných krajín – vrátane Maďarska – bez nutnosti absolvovania karantény po návrate.

„Tým sa otvorila možnosť na stretnutie rodín a komunít žijúcich v prihraničnom pásme, preto kabinet rozhodol, že od piatka rána umožníme slovenským občanom na jeden deň vstúpiť na územie Maďarska,“ uviedol Szijjártó s tým, že Slovensko pristupovalo k pandémii koronavírusu úspešne a podobne ako Maďarsko dokázalo udržať nízky počet nakazených.

Minister pripomenul, že okrem nákladnej dopravy je už dávnejšie umožnený prechod hraníc Maďarska aj tým, ktorí cestujú denne za prácou.

Naše ministerstvo odporúča toto

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR odporúča necestovať v súčasnej situácii spojenej s pandémiou nového koronavírusu do žiadnej krajiny sveta. TASR o tom vo štvrtok informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

Včera sa to spustilo

MZVaEZ SR pritom poukázalo, že od štvrtka platí nariadenie pre osoby s trvalým alebo prechodným pobytom na území Slovenska pri návrate z Maďarska, Poľska, Česka, Rakúska, Slovinska, Chorvátska, Nemecka či Švajčiarska vyňaté z nariadenej karantény a povinnosti predloženia negatívneho testu RT-PCR na ochorenie COVID-19, pokiaľ ich pobyt mimo územia Slovenska pred návratom nepresiahol 24 hodín.

Rezort diplomacie preto odporúča zvážiť nevyhnutnosť cestovania do týchto krajín a priebežne sledovať obmedzenia v epidemiologickej, karanténnej, bezpečnostnej a dopravnej oblasti v týchto krajinách.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie