Webnoviny - Svet

Hrašnová: Pre dieťatko by obetovala medailu z OH

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA/ATHENS 14. decembra (WEBNOVINY) – Bronzová medailistka z majstrovstiev sveta v atletike v Berlíne v hode kladivom Martina Hrašnová má za sebou najúspešnejší rok v kariére. V jeho závere sa tesne pred odchodom na tradičné sústredenie do amerického Athens v štáte Georgia dozvedela ďalšiu radostnú novinu – s manželom čakajú v júli bábätko. Práve v čase, keď sa v Barcelone uskutočnia majstrovstvá Európy…

„Pre každého športovca a rovnako aj pre mňa sú medaily dôležité, ale nie sú ani zďaleka tým najdôležitejším v živote. Cenný kov z európskeho šampionátu budem mať šancu získať v roku 2012 a aj neskôr. Keď ide o dieťa, nebolo by mi ľúto ani vtedy, ak by som prišla o istú olympijskú medailu,“ zdôraznila v rozhovore pre agentúru SITA Martina Hrašnová. „Dieťatko sme plánovali už dlhšie a zdalo sa mi vhodné, aby som vynechala práve sezónu, keď vrcholom budú iba majstrovstvá Európy. A navyše donedávna to vyzeralo tak, že po vyradení kladiva z Diamantovej ligy nebude ani špeciálny kladivársky seriál. To boli faktory, ktoré mali vplyv na naše rozhodnutie s manželom. Tréneri Hanušovský s Babbittom, moja manažérka, banskobystrický klub a niekoľkí ľudia z môjho blízkeho okolia vedeli vopred o našich plánoch, preto ich moje tehotenstvo neprekvapilo. A tréner Hanušovský sa veľmi tešil, že to vyšlo.“

Po dlhej a náročnej sezóne slovenská kladivárska rekordérka oddychovala doma v Banskej Bystrici a dávala sa zdravotne do poriadku. Absolvovala kúru na preliečenie achiloviek, chrbtice a dochádzala na liečebné procedúry do kúpeľov Kováčová. S prípravou na novú sezónu začala v polovici októbra na kondičnom sústredení na Kanárskych ostrovoch a pred odletom do USA prešla na objemovú prípravu v Banskej Bystrici. A potom to prišlo – tesne pred odletom do zámoria sa dozvedela radostnú novinu, že bude mamičkou.

„Keďže môj lekár nevidel problém v tom, aby som odcestovala a ani ja som nechcela cestu zrušiť, odletela som do Athens. Samozrejme, poradila som sa s lekárom, čo môžem robiť a ako sa udržiavať v dobrom fyzickom stave a maminy z môjho fanklubu ma vybavili na cestu aj potrebnou literatúrou,“ vravela s úsmevom Martina Hrašnová. V zámorí najmä behala v krásnom parku s upravenými bežeckými chodníkmi okolo jazera, plávala („Mala som vyhradenú vlastnú dráhu“) a ľahko posilňovala vo fitnescentre hotela, kde počas sústredenia bývala.

„Unavím sa teraz rýchlejšie ako predtým, ale vychutnávam si takúto zmenu v tréningu. Keď všetko pôjde takto hladko aj naďalej, myslím si, že mi oddych od niekoľkoročného stereotypu padne veľmi vhod a budem sa vracať s veľkou chuťou,“ nádejala sa šiesta najlepšia kladivárka historických svetových tabuliek.

V minulosti sa nejedna špičková svetová atlétka vrátila po pôrode na scénu a bola opäť úspešná. Mená ako Kostadinovová, Hattestadová, Quirotová, Radcliffova, Rawlinsonova-Pitmannová hovoria za všetko. „Aj to mi pomohlo pri plánovaní materstva,“ priznala 26-ročná Banskobystričanka.

Ak pôjde všetko hladko, Martina Hrašnová by mala bez problémov stihnúť svetový šampionát v juhokórejskom Degu, ktorý sa uskutoční od 27. augusta do 4. septembra 2011. „S bežným tréningom by som mohla začať niekedy v októbri alebo v novembri budúceho roku. To by malo stačiť na to, aby som sa v pohode pripravila na MS 2011,“ dodala.

Po prírastku do rodiny sa však nepochybne zmení denný rozvrh jednej z najlepších svetových kladivárok. Dieťatko znamená nielen radosť a veselosť, ale aj každodenné starosti. Starostlivosť o bábätko zaberie hŕbu času. Bývalá juniorská vicemajsterka sveta a Európy však nemá obavy.

„Mám manžela, o ktorom viem, že mi bude veľkou oporou. Donedávna som si delila čas medzi tréningom a školou a bolo aj obdobie, keď som trénovala popri inom zamestnaní, súčasne som študovala a aj napriek tomu som sa vždy zlepšovala. Keď je to nutné, viem si svoj čas dobre organizovať,“ pripomenula Martina Hrašnová.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM