Zo Slovenska

Hrozba opičích kiahní? Slovensko je PRIPRAVENÉ, tvrdí infektológ

Opičie kiahne už zaznamenali aj vo viacerých susedných štátoch. Na Slovensku by sme mali vedieť prípady nákazy spoľahlivo diagnostikovať.

Ilustračný obrázok k článku Hrozba opičích kiahní? Slovensko je PRIPRAVENÉ, tvrdí infektológ
Zdroj: TASR/AP

Slovensko by malo byť na výskyt opičích kiahní pripravené. Myslí si to infektológ Peter Sabaka, ktorý pre TASR potvrdil, že máme k dispozícii diagnostiku a lieky na zníženie rizika komplikácií.

Spoľahlivá diagnostika

„Vieme diagnostikovať a rozpoznať, ak by sa objavil pacient s podozrením na opičie kiahne a vedeli by sme ho izolovať,“ uviedol Sabaka. Podotkol, že v drvivej väčšine prípadov sú vo svete ľudia s opičími kiahňami hospitalizovaní z epidemiologických dôvodov. „Inak by veľmi hospitalizáciu nevyžadovali,“ ozrejmil.

Diagnostika prebieha, podobne ako pri ochorení COVID-19, metódou PCR, ktorou sa podľa jeho slov dá diagnostikovať takmer akékoľvek infekčné ochorenie.

Prečítajte si tiež

Dostupné lieky

Lieky na liečbu opičích kiahní sú podľa neho známe a dostupné. „Sú to lieky, ktoré boli v minulosti vyvinuté na liečbu niektorých herpetických infekcií,“ spresnil infektológ.

Prípady opičích kiahní už zaznamenali vo viacerých európskych krajinách vrátane Českej republiky, na Slovensku sa podľa Úradu verejného zdravotníctva doposiaľ žiaden prípad nepotvrdil.

Ďalšie správy z domova i zo sveta nájdete aj na Dnes24, Facebooku a Instagrame.

Foto: ilustračné

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM