han Zo zahraničia

HROZNÁ smrť na najvyššej hore sveta: Až ŠESŤ ľudských životov si vyžiadala tragédia

Šesť obetí si v utorok vyžiadala nehoda vrtuľníka s piatimi zahraničnými turistami na palube, ktorý sa zrútil neďaleko Mount Everestu v Nepále.

Ilustračný obrázok k článku HROZNÁ smrť na najvyššej hore sveta: Až ŠESŤ ľudských životov si vyžiadala tragédia
Zdroj: Twitter.com/scotty_costello

TASR informácie prevzala od agentúr AP a AFP.

Vrtuľník sa v utorok ráno vracal späť do nepálskeho hlavného mesta Káthmandu, keď prišlo k prerušeniu kontaktu so strojom. Na palube sa nachádzal pilot a päť zahraničných turistov, ktorí boli na vyhliadkovom lete k najvyššej hore sveta. Podľa AFP pochádzali turisti z Mexika a pilot bol Nepálčan.

Našli všetky telá

Úrady neskôr informovali, že vrtuľník sa zrútil v oblasti Lamajura. Záchranárom sa podarilo objaviť päť tiel a nepálsky úrad civilnej leteckej dopravy následne oznámil, že našli aj telo posledného nezvestného.

Podľa pracovníka miestneho letiska Sagara Kadela musel havarovaný vrtuľník v dôsledku počasia zmeniť pôvodnú letovú trasu.

Počas obdobia monzúnových dažďov je bežné, že dochádza k meškaniu letov a zmenám letových trás.

Turistická a horolezecká sezóna skončila v nepálskych Himalájach v máji s nástupom obdobia dažďov. V tomto čase nie sú bežné ani turistické vyhliadkové lety z dôvodu zníženej viditeľnosti a nepredvídateľného počasia.

Slabá bezpečnosť letov

Nepál je okrem toho známy nedostatočnou letovou bezpečnosťou píše AFP. Vrtuľník sa stratil len pol roka po tom, čo sa na západe krajiny zrútilo lietadlo so 72 ľuďmi na palube.

Letecký sektor v Nepále nie je dostatočne zabezpečený v dôsledku slabého výcviku a vybavenia. Európska únia dokonca z bezpečnostných dôvodov vykázala zo svojho vzdušného priestoru všetky nepálske letecké spoločnosti.


FOTO: ilustračné

Ďalšie aktuálne a zaujímavé správy z domova a zo sveta nájdete aj na našej stránke Dnes24 a Facebooku.

Ďalšie aktuálne témy

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM