Webnoviny - Svet

Hrušovský hovoril s veľvyslancom o koalícii so Smerom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 6. septembra (WEBNOVINY) – Bývalý predseda KDH Pavol Hrušovský pred parlamentnými voľbami v roku 2006 uvažoval o koalícii so stranami Smer a SMK ako o lepšej alternatíve voči „katastrofickej“ kombinácii Smer-SNS-HZDS, ktorá nakoniec vytvárala vládu. Uvádza sa to v depeši veľvyslanectva Spojených štátov v Bratislave, ktorú odoslalo do Washingtonu po stretnutí veľvyslanca Rodolpha M. Valleeho s Hrušovským na spoločných raňajkách. Podľa dôverného dokumentu, ktorý zverejnil portál WikiLeaks, Vallee využil rozhovor medzi štyrmi očami na otázky týkajúce sa dohadov o možnej spolupráci medzi KDH a Smerom, pričom poukázal na negatívne postoje ľavicovej strany k vojne v Iraku. Veľvyslanectvo spomína súvisiaci útok na vtedajšieho prezidenta USA Georgea W. Busha, ktorý sa mal odohrať napriek predošlému ubezpečeniu predsedu Roberta Fica, že Irak nebude témou predvolebnej kampane Smeru, čo v Američanoch vyvolalo pochybnosti o jeho dôveryhodnosti. Hrušovský počas stretnutia údajne povedal, že ako Ficov dlhoročný kolega z parlamentu si rovnako myslí, že sa mu „nedá veriť“.

Uniknutá depeša uvádza, že bývalý líder KDH v rozhovore s veľvyslancom predpovedal volebný triumf Smeru a napriek nedôverčivosti voči Ficovi nevylučoval vytvorenie koalície Smer-KDH-SMK. Maďarská strana bola podľa Hrušovského najvhodnejším partnerom pre Smer, pričom mohla „premostiť obrovské politické rozdiely“ medzi KDH a Smerom. Pribratie KDH za tretieho člena koalície považoval za logické vzhľadom na nemožnosť spolupôsobenia SMK a SNS a ťažkosti s „bláznivým“ a „rozporuplným“ Vladimírom Mečiarom v prípade spolupráce s HZDS. Na otázku, aké ministerstvá by chcelo KDH obsadiť, Hrušovský odpovedal, že bývalí ministri vnútra a spravodlivosti Vladimír Palko a Daniel Lipšic plnili svoje úlohy „mimoriadne dobre“ a hnutie má preto záujem o tieto rezorty. Zároveň však priznal, že vzhľadom na dominantné postavenie Smeru by to nebolo možné. Podľa depeše Hrušovský vyjadril záujem aj o ministerstvo zahraničných vecí, kde však označil za problém rozpory medzi programom KDH a sekularizmom Európskej únie.

Napriek úvahám o spolupráci so Smerom sa Hrušovský počas stretnutia vyjadril, že KDH by v skutočnosti uprednostnila obnovenie stredopravicovej vládnej koalície s SDKÚ a SMK, z ktorej predtým vystúpila. Za najväčší problém pritom označil potrebu hľadania štvrtého koaličného partnera, keďže trojica strán nemala šancu získať väčšinu v parlamente.

Organizácia WikiLeaks minulý týždeň zverejnila na svojej stránke celý svoj archív diplomatických depeší, ktoré údajne získala od amerického vojaka Bradleyho Manninga. Dôvernú korešpondenciu, ktorú tvorí viac ako štvrť milióna dokumentov, postupne sprístupňovala už od novembra minulého roka, doteraz tak však robila v spolupráci s vybranými médiami.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM