Magazín

Hviezda Pelíšok relaxuje v NETRADIČNEJ chalupe: Jaroslav Dušek nepoužil na stavbu ani tehly

Tak ako jeho ikonická filmová postava, tak aj jeho príbytok púta pozornosť! Jaroslav Dušek možno inšpiruje aj vás.

Ilustračný obrázok k článku Hviezda Pelíšok relaxuje v NETRADIČNEJ chalupe: Jaroslav Dušek nepoužil na stavbu ani tehly
Zdroj: Česká televize

Jaroslav Dušek sa do pamäti divákov navždy zapísal ako učiteľ z kultovej tragikomédie, ktorú pozná nielen staršia generácia pod názvom Pelíšky. Viete o tom, že český herec je už niekoľko rokov majiteľom netradičnej chalupy? Informuje o tom český portál Dotyk.

Ako vznikol netradičný príbytok

„Mal som tu, v Jindřichoviciach, pôvodne iba maringotku a nenapadlo mi, že budem niečo stavať, pretože vlastne žiadny dom nepotrebujem. Potom som ale stretol kamaráta Honzu,“ uviedol Jaroslav Dušek, ktorý stvárnil učiteľa biológie Sašu Mašláňa.

Herec postavil dom z toho, čo našiel v blízkosti svojej chalupy alebo priamo pod zemou.

A to všetko s citlivosťou na životné prostredie. Podľa portálu Poznat Svet je to stavba prvého domu v štýle superadobe v strednej Európe, čo je metóda výstavby s použitím vriec naplnených zeminou.

„Honza mi vtedy odporučil rôzne stránky, a keď som začal zhromažďovať informácie o tejto technike, zistil som, že suma, za ktorú sa dá takýto dom postaviť, nebude až taká závratná,“ povedal herec a zároveň propagátor alternatívneho života.

Postavil ju za mesiac

Staviteľ sa pôvodne domnieval, že na realizáciu kruhovej chalupy mu postačí týždeň a keď sa proces predĺžil, svoj projekt upravil: „Keď sme zistili, že stavba nebude hotová tak rýchlo, ako sme si predstavovali, vybudovali sme len základnú rotundu bez priľahlých bočných miestností.“ Výstavba v štýle superadobe sa pretiahla na mesiac a „vytiahla“ domček do šesť metrovej výšky.

Ako sa stavia dom v štýle superadobe? Prečítate na druhej strane.

Mohlo by vás zaujímať:

Zdroj: YouTube.com
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM