Webnoviny - Svet

Hypotéky pre mladých získa od apríla viac ľudí

WEBNOVINY.SK

Foto: Ilustračné foto SITA/Jozef JakubčoBRATISLAVA 4. marca (WBN/PR) – Maximálna výška príjmu žiadateľa o zvýhodnenú hypotéku pre mladých sa od apríla zvýši o takmer 120 eur na 1 097,20 eur. Novela zákona o bankách zároveň prináša viaceré legislatívne zmeny a mení spôsob hodnotenia príjmu manželov, čo umožní získať dotovanú hypotéku podstatne väčšiemu počtu záujemcom ako doteraz.

Hypotéky pre mladých budú od apríla dostupnejšie pre väčší počet záujemcov. Priemerná mzda v národnom hospodárstve totiž za posledný štvrťrok 2010 dosiahla 844 eur, vďaka čomu sa príjmová hranica pre získanie dotovanej hypotéky zvyšuje zo súčasných 975 eur na 1 097,20 eur (platí pre 1,3 násobok). „Táto hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mesačnej mzde žiadateľa za predchádzajúci rok. Z pohľadu nároku na dotovanú hypotéku teda nie je rozhodujúce, koľko zarábate dnes, ale koľko ste zarábali vlani,“ uviedla Angelika Farkašová, vedúca oddelenia úverov VÚB banky. Nová príjmová hranica bude platiť do konca júna a od 1. júla pravdepodobne opäť klesne pod úroveň 1 000 eur.

Od apríla zároveň vstupuje do platnosti novela zákona o bankách, ktorá o.i. mení spôsob, akým sa pri dotovaných hypotékach pre mladých hodnotí príjem, ak o úver žiadajú manželia, resp. viacerí žiadatelia. V súčasnosti stále platí, že príjmové kritérium musí spĺňať každý zo žiadateľov. „V praxi sa stáva že pár, v ktorom každý z manželov zarába tesne pod stanovenú hranicu, môže získať dotovanú hypotéku, zatiaľ čo manželia, kde jeden zarába čo i len o euro viac a druhý je napríklad doma s dieťaťom bez príjmu, na zvýhodnenie nárok nemajú. Pritom ich rodinný príjem je v porovnaní s prvou dvojicou prakticky polovičný. K takýmto situáciám už nebude dochádzať,“ povedala Farkašová. V prípade viacerých žiadateľov sa totiž už bude hodnotiť ich spoločný príjem. Ak sa jedná o dvoch žiadateľov (napr. manželov), jeho výška nesmie presiahnuť 2,6 násobok priemernej mzdy v národnom hospodárstve, s každým ďalším žiadateľom hranica stúpa o 1,3 násobok tejto hodnoty. V prípade manželov alebo iných párov teda platí, že získať hypotéku pre mladých môžu, ak ich spoločná priemerná hrubá mzda za predchádzajúci kalendárny rok neprekročila 2 194,40 eur.

Ďalšou zmenou, ktorú prináša od apríla nová legislatíva pri hypotékach pre mladých, je možnosť odložiť si splátky istiny, alebo znížiť ich na polovicu pre ľudí, ktorým sa narodí dieťa. O úľavu musia požiadať banku písomne najneskôr do troch mesiacov po narodení potomka, pričom odklad môže trvať po dobu dvoch rokov. Ďalšou legislatívnou zmenou je možnosť použiť hypotekárny úver na splatenie iného hypotekárneho úveru. Netýka sa to však dotovaných hypoték pre mladých, ktoré na tento účel použiť možné nie je. Novinkou je aj povinnosť bánk oznámiť klientovi novú výšku sadzby 2 mesiace pred uplynutím doby fixácie. Pritom ak dlžník prejaví záujem úver po uplynutí doby fixácie predčasne splatiť, nebude mu za to účtovaný poplatok. Túto službu VÚB banka poskytuje už v súčasnosti.

Podmienkou získania hypotéky pre mladých je vek žiadateľa do 35 rokov. Úrokové zvýhodnenie je možné získať najviac na sumu 49 790,88 eur a zároveň maximálne na sumu zodpovedajúcu 70 % z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Časť úveru prekračujúca niektorú z týchto hraníc sa úročí štandardnou úrokovou sadzbou.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM