I. Nesrovnal: Z odmietnutia zákazu hazardu v Bratislave som šokovaný a sklamaný

Primátor Bratislavy je šokovaný a sklamaný zo včerajšieho rozhodnutia bratislavských mestských poslancov nezakázať a ani neobmedziť hazard v hlavnom meste.

Vyše 136-tisíc Bratislavčanov sa v petícií jasne vyslovilo za zákaz hazardu, poslanci to však odignorovali,“ povedal po hlasovaní mestského zastupiteľstva.

Zmarená petícia

Hlavné mesto podľa neho urobilo všetko preto, aby bola petícia a vôľa Bratislavčanov vypočutá. Poslanci nám v januári dali jednomyseľne mandát, aby sme predložili toto nariadenie s absolútnym zákazom hazardu. Tí istí poslanci, ktorí hlasovali za, dnes povedali nie,“ skonštatoval primátor.

Ako tvrdí, každý si môže podľa vyjadrení poslancov v celodennej rozprave spraviť názor, kto a aké záujmy obhajoval. Primátor chce ešte zanalyzovať aké má mesto ešte možnosti, myslí si však, že toto bolo finálne rozhodnutie mestského zastupiteľstva. Podľa mňa poslanci zmarili petíciu, nevyhoveli 136 139 Bratis­lavčanom,“ podotkol.

Prísna regulácia

Dominika Lukáčová z Asociácie zábavy a hier dnešné rozhodnutie bratislavských poslancov považuje za zázrak, pretože sa podľa nej nezľakli otvorene vyjadriť svoj názor. Je naozaj úžasné, že zvíťazila demokracia a slobodná vôľa poslancov i Bratislavčanov, pretože 50 percent z nich hovorí, že nechce absolútny zákaz hazardu ale prísnu reguláciu. Bohužiaľ, dnes k prísnej regulácii nedošlo, ale Bratislava nebude musieť trpieť čierny trh, mafiu a herne, ktoré nebudú pod kontrolou,“ skonštatovala. Ako tvrdí, prevádzkovatelia herní nechcú v hlavnom meste zvyšovať počet prevádzok.

Poslanec Oliver Kríž neprijatie nariadenia vníma ako premárnenú príležitosť. Podľa jeho slov dnes bola možnosť hazard v meste aspoň zregulovať. Žiadali sme o jednu vec, aby sme mohli hlasovať o jednotlivých kategóriách zvlášť. Nebolo nám to umožnené a celé to nariadenie nebolo podporené,“ uviedol s tým, že ani on sám nevie čo bude ďalej.

Chýbal jediný hlas

Mestský poslanec a starosta bratislavských Vajnôr Ján Mrva je z dnešného rozhodnutia zastupiteľstva sklamaný. Na prijatie absolútneho zákazu hazardu totiž chýbal podľa neho jediný hlas. Som rozčarovaný, čo sa vlastne stalo, a že bola odmietnutá najúspešnejšia petícia v histórií Bratislavy. To je obrovská neúcta tých, ktorí za toto prijatie nariadenia nehlasovali,“ povedal.

Iniciatíva Zastavme hazard, ktorá pomáhala zbierať podpisy pod petíciu, sa podľa neho len tak nevzdá a niečo vymyslí. „Musíme sa poradiť, čo ďalej urobíme,“ skonštatoval.

Herne v Bratislave sa budú po dnešnom hlasovaní poslancov naďalej môcť nachádzať v hoteloch, penziónoch, bytových domoch, pohostinstvách, v budovách pre obchod, kultúru či na verejnú zábavu. Mesto pritom navrhovalo absolútny zákaz umiestnenia herní na území Bratislavy.

Zdroj: TASR

Odporúčame