ELA Zo Slovenska

Idete na úrad práce? O dávku v nezamestnanosti požiadate inak

Podmienky na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne sa nemenia.

Ilustračný obrázok k článku Idete na úrad práce? O dávku v nezamestnanosti požiadate inak
Zdroj: TASR

Poistenci, ktorí sa od 1. júla 2020 prídu zaevidovať na úrad práce, sociálnych vecí a rodiny do evidencie uchádzačov o zamestnanie, budú môcť po novom priamo na tomto úrade práce požiadať aj o dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne (SP). Ušetria tak čas a nemusia chodiť na oba úrady zvlášť, informuje webová stránka Sociálnej poisťovne.

Nárok na dávku v nezamestnanosti si teda po novom občania uplatnia naraz spoločne so žiadosťou o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie priamo na úrade práce.

Údaje v žiadosti potom úrad práce bezodkladne elektronicky poskytne Sociálnej poisťovni. Kontakt žiadateľa o dávku so Sociálnou poisťovňou tak nebude potrebný (až na výnimky, ak napr. pracoval aj v zahraničí alebo ak sa zistí nejednoznačnosť poskytnutých údajov).

„Sociálna poisťovňa bude údaje o obdobiach poistenia v nezamestnanosti získaných na Slovensku a vymeriavacích základoch tak ako doteraz čerpať zo svojich registrov. Posúdi pritom splnenie všetkých zákonných podmienok na priznanie dávky, vydá o tom rozhodnutie a v prípade priznania dávku žiadateľovi vyplatí,“ informuje SP.

Podmienky na získanie nároku na dávku v nezamestnanosti zo Sociálnej poisťovne sa nemenia: žiadateľ musí byť zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce, sociálnych vecí a rodiny a byť poistený v nezamestnanosti najmenej 730 dní v posledných 4 rokoch pred zaradením do tejto evidencie uchádzačov o zamestnanie.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: Dnes24.sk

Rýchle správy

Najčítanejšie