Webnoviny - Svet

Igor Matovič odkazuje opozícii: Ukážte sa machri

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. júna (WEBNOVINY) – Najsilnejším poslaneckým opozičným klubom v NR SR po odchode Daniela Lipšica a Jany Žitňanskej z KDH sa stali Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti.

Ich klub má 16 členov. Kresťanskí demokrati majú štrnásť. Pred odchodom dvojice mali rovnaký počet poslancov. Predseda Obyčajných ľudí Igor Matovič sa však lídrom opozície napriek počtom necíti. „Matematika by mala byť posledná v poradí,“ povedal pre agentúru SITA.

Matovič má rád prirodzené autority a nie byrokratické. „Nie počty, ako sa KDH snažilo dokazovať, že má 16 hlasov ako my, ale nadelili si o polovičku väčšie priestory na zasadnutie klubu, lebo matematika to ukázala. Takto sa správať nechcem,“ povedal.

Podľa Matoviča štyri pravicové strany – KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS a SaS – sú v takej situácii, že musia preukázať vnútornú silu, že dokážu medzi sebou spolupracovať, aj keď nevládnu. „Mali by dokázať spolu predkladať návrhy, stanoviská a dokázať, že nevraživosť, aroganciu a pýchu, ktorá blokuje spoluprácu, odložia bokom. Ak to dokážu, my sa radi k nim pridáme,“ uviedol.

V prvom rade chce Matovič nechať nech to ich prebolí a nech si medzi sebou vzťahy opravia. „Keď to dokážu, potom sú hodní, aby sme s nimi spolupracovali, ale ak to má byť kôpka štyroch zhašterených strán, do ktorej by sme sa mali natlačiť, tak o to nestojíme,“ konštatoval. Lepiť niečo na silu nemá podľa Matoviča zmysel.

„Musia si uvedomiť chyby, oľutujú ich a nasadia iný model spolupráce. Ak to urobia, potom má zmysel niečo robiť. Nech nám ukážu tí machri, ktorí jediní vedia, ako sa to robí a potom my sa k nim pridáme,“ vyhlásil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM