Webnoviny - Svet

Igor Matovič túži po ostrovčeku slobody

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. apríla (WEBNOVINY) – SDKÚ-DS je podľa Pavla Freša momentálne v situácii, keď musia nastúpiť ľudia, ktorí stranu potiahnu.

Ako dnes uviedol v relácii televízie Markíza Na telo, v politike vyhráva ten, kto má lepší kontakt s voličmi.

„Nedá sa robiť politika bez toho, aby ste mali dôveru ľudí, ktorých zastupujete,“ myslí si Frešo, ktorý sa rozhodol kandidovať na post predsedu SDKÚ-DS. Jeho ambíciou je, aby bolo vo vedení strany silné regionálne aj programové zastúpenie.

„Ja si predstavujem celý ten tím tak, aby to bolo pre stranu zárukou, že jej bude rozumieť a že ten tím dokáže získať dôveru jednak vo vnútri strany a jednak u voličov,“ povedal Frešo.

Freša sklamali lídri

Frešo si myslel, že lídri SDKÚ-DS budú vo voľbách úspešnejší, ako boli. „Spoliehal som na to, že vedia, čo robia, a že výsledok bude niekde okolo desiatich percent.“ Frešo veril, že verejnosť oslovia, v troch krajoch však strana získala pod päť percent.

Pred voľbami sa podľa vlastných slov pokúšal komunikovať o riešeniach pre ľudí a spoliehal sa na to, že lídri chytia rozum do hrsti a nedovolia, aby sa vláda starala o vnútorné problémy namiesto o problémy ľudí.

„Myslím si, že to vládu vyslovene položilo a dokonca to načalo celú stredo-pravú scénu,“ zhodnotil Frešo, podľa ktorého mohlo strane pomôcť, ak by sa jej lídrom stala Iveta Radičová, ťažko to však hodnotiť, keďže sa o to ani nepokúsila. „Ak niekto si nechce sadnúť za volant autobusu, je ťažko hovoriť o tom, ako by šoféroval,“ myslí si Frešo.

Matovič: Dáme vláde 100 dní

Lídrovi OĽaNO Igorovi Matovičovi nie je vlastné definovanie pravice a ľavice, treba podľa neho prihliadať skôr na to, čo je správne a čo nesprávne. Na Slovensku podľa neho dozrela doba na to, aby stred politického spektra obsadil niekto, kto sa bude rozhodovať práve na základe toho.

Matovičovi sa nepáči zaškatuľkovanie do politických strán, podporuje skôr vznik akéhosi „ostrovčeka slobody“ v parlamente a podľa vlastných slov nebude nikdy nikoho nútiť, aby hlasoval proti svojmu presvedčeniu.

Je síce oficiálne predsedom hnutia, to však založili len preto, že tak kázal zákon.

Matoviča nebolo po voľbách vidno, podľa vlastných slov dával vláde sto dní na to, aby sa našla. Hnutie sa vládnej strane SMER-SD snažilo nenápadne podsúvať názory a ponúkať alternatívy, nechceli ich však pri tvorbe programového vyhlásenia vyrušiť.

Podľa Matoviča to však nebolo zo súcitu so stranou SMER-SD, brali však ohľad na to, že Slovensku dobrý program vlády, ktorý nebude zostavený „z trucu“, pomôže. Programové vyhlásenie vlády podľa Matoviča vyzerá dobre, otázne je, aké budú skutky.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM