Správy

Ikonická fotografia: V USA si pripomínajú národného hrdinu pôvodom zo Slovenska

Celý svet pozná ikonickú fotografiu vztyčovania vlajky na ostrove Iwo Jima. V USA si pripomínajú národného hrdinu pôvodom zo Slovenska.

Ilustračný obrázok k článku Ikonická fotografia: V USA si pripomínajú národného hrdinu pôvodom zo Slovenska
4
Galéria
Zdroj: TASR

V deň (10. novembra 2019) výročia založenia americkej námornej pechoty si v USA pripomínajú aj jedného z jej najslávnejších príslušníkov, rodáka z obce Jarabina v okrese Stará Ľubovňa Michala Stranka, ktorý je spolu so svojimi spolubojovníkmi, zvečnený na ikonickej fotografii vztyčovania vlajky na ostrove Iwo Jima.

Na sté výročie jeho narodenia sa v kaplnke Námornej pechoty USA Semper Fidelis vo Virgínii uskutočnila pietna spomienka spojená so svätou omšou.

Veľvyslanec Slovenskej republiky vo Washingtone Ivan Korčok, za prítomnosti zástupcu veliteľa Námornej pechoty USA a príslušníkov rodiny Michala Stranka, položil v kaplnke veniec a počas slávnostného obeda prečítal list prezidentky Slovenskej republiky Zuzany Čaputovej.

Uvádza sa v ňom, že „posledné momenty [Strankovho] života, zvečnené v slávnom pamätníku Námornej pechoty pri Arlingtonskom cintoríne, nám budú navždy pripomínať hrdinstvo každého, kto sa odhodlal bojovať proti zlu a nespravodlivosti“.

Ivan Korčok v tejto súvislosti uviedol, že Slovensko sa hlási k svojmu rodákovi a Strankova obeta „reprezentuje milióny vojakov, ktorí počas druhej svetovej vojny bojovali a stratili svoje životy pri obrane ľudskosti, a tým umožnili vytvoriť spojenectvo demokratických národov, ktoré pretrvalo desaťročia, a ktoré je potrebné naďalej uchovať.“

Spomienková ceremónia za Michala Stranka zapadá do kontextu viacerých podujatí, ktorými si Veľvyslanectvo SR vo Washingtone v americkom prostredí v roku 30. výročia Nežnej revolúcie pripomína význam slobody a demokracie.

Seržant americkej Námornej pechoty Michal Strank sa narodil 10. novembra 1919 v obci Jarabina, odkiaľ ešte ako dieťa so svojou rodinou emigroval do USA, podobne ako to od konca 19. storočia do prvej polovice 20. storočia urobili státisíce ďalších obyvateľov Slovenska. Strank bol zabitý delostreleckou paľbou 1. marca 1945, týždeň po slávnom okamihu vztyčovania americkej vlajky na vrchu Suribači na tichomorskom ostrove Iwo Jima, kde prebiehali počas druhej svetovej vojny ťažké boje medzi USA a Japonskom.

Trvalo ďalších 63 rokov, kým príslušník Námornej pechoty USA slúžiaci na americkom veľvyslanectve v Bratislave, seržant Matt Blais, zistil, že Strank nebol narodený v USA a nikdy mu oficiálne nebolo udelené americké občianstvo. Po tom, ako oň v jeho mene podal žiadosť, mu ho americké úrady udelili.

Sledujte nás aj na Facebooku a Instagrame a nenechajte si ujsť ďalší zaujímavý obsah z domova i zo sveta.

Iwo Jima
4
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM