Rôzne

Ikonická Škoda Favorit oslavuje: Prvé kusy vyšli z výrobnej linky pred 30 rokmi

Toto auto bolo snom každého chlapa vo vtedajšom Československu. V našej krajine spôsobilo oznámenie a príchod boleslavského Favorita doslova ošiaľ.

Ilustračný obrázok k článku Ikonická Škoda Favorit oslavuje: Prvé kusy vyšli z výrobnej linky pred 30 rokmi
7
Galéria
Zdroj: TASR

Favorit nebol český, ale skutočne československý projekt. Petr Hrdlička, konštruktér legendárneho automobilu, ktorý bol na trh uvedený presne pred 30 rokmi, to zdôraznil na slávnostnom ceremoniáli, na ktorom mu v rámci oficiálnej návštevy predsedu Národnej rady SR Andreja Danka v Českej republike odovzdali medailu a pamätný list.

„Naozaj si to už málokto uvedomuje, ale vývoj a výroba favorita znamenali okrem mladoboleslavskej Škodovky i ďalšiu päťdesiatku subdodávateľských subjektov, ktoré boli v projekte zapojené,“ upozornil Hrdlička. Ako príklad spomenul Sandrik Dolné Hámre, Výskumný ústav plastov v Nitre, ZVL Dolný Kubín, VAP Prešov či BAZ Bratislava. Legenda, ktorá stvorila legendu, ako Hrdličku nazval predseda Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Jan Hamáček, sa teší, že Škodu Favorit ocenili nielen doma, ale že ho za výnimočné auto označili aj v zahraničí.

Receptom na úspech bolo podľa Hrdličku to, že auto bolo vyvíjané tak, aby svojmu majiteľovi naozaj vydržalo. „Ak v tom čase bola životnosť automobilu okolo 80 000 kilometrov, my sme to konštruovali na 250 000 kilometrov. Jednoducho sme chceli, aby stál za tie peniaze, za ktoré si ho ľudia kúpia,“ dodal 83-ročný Hrdlička.

Pokračovanie článku pod videom!

Zdroj: YouTube.com

Okrem Hamáčka, ktorý upozornil, že nebyť favorita, nevstúpil by Volkswagen do mladoboleslavskej Škody a nenastal by rozmach výroby, ocenil Hrdličkovu prácu i šéf slovenského parlamentu. „Vaše dielo znamenalo rozvoj automobilového priemyslu aj na Slovensku. Automobilky, ktoré u nás máme, sú aj vašou zásluhou,“ uviedol Danko.

Ikonická Škoda Favorit oslavuje: Prvé kusy vyšli z výrobnej linky pred 30 rokmi
7
Galéria
Zdroj: TASR
Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM