Webnoviny - Svet

Inflácia sa zrýchlila na 3,5%, za potraviny sme platili viac

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto: SITA/Nina BednárikováBRA­TISLAVA 16. marca (WEBNOVINY) – Medziročný rast spotrebiteľských cien meraný harmonizovaným indexom Európskej únie (HICP) vo februári zrýchlil z januárových 3,2 % na 3,5 %. Rýchlejšie na medziročnej báze naposledy ceny rástli v decembri 2008. Dvanásťme­sačná priemerná inflácia vo februári stúpla oproti januáru o 0,3 percentu­álneho bodu na 1,3 %. V medzimesačnom porovnaní sa ceny vo februári zvýšili o 0,3 %, kým v januári oproti decembru rástli až o 2,1 %. Medzimesačne najvýraznejšie rástli ceny potravín a zdravotníctva, na medziročnej báze najrýchlejšie zdražovali rovnako potraviny. Nasledovali ceny bývania a energií a dopravy.

Ceny potravín a nealkoholických nápojov podľa údajov zverejnených Štatistickým úradom SR vo februári medziročne stúpli o 6,5 %. Nasledovali ceny bývania a energií s rastom o 6 % a dopravy o 5,6 %. Na druhej strane klesli iba ceny nábytku a vybavenia domácnosti o 2 % a odevov a obuvi o 0,4 %. V medzimesačnom porovnaní najrýchlejšie rástli ceny potravín a nealkoholických nápojov o 1,1 %, nasledované cenami zdravotníctva s rastom o 0,6 %. Medzimesačne rovnako klesli iba ceny nábytku o 0,3 % a odevov a obuvi o 0,6 %.

V minulom roku dosiahla harmonizovaná inflácia na medziročnej báze ku koncu roka 1,3 %, kým rok predtým vplyvom oslabeného dopytu ceny merané harmonizovaným indexom dokonca ku koncu roka stagnovali. V tomto roku sa očakáva postupné zrýchľovanie inflácie, ovplyvnené tak oživovaním dopytu, ako aj vplyvom konsolidačného balíka vlády.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM