Webnoviny - Svet

Informácie o kurze neunikli, tvrdí Šramko

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 13. januára (WEBNOVINY) – Zatiahnutie centrálnej banky do vyšetrovania údajného úniku konverzného kurzu slovenskej koruny voči euru bolo podľa bývalého guvernéra Národnej banky Slovenska Ivana Šramka najväčšou chybou. „Urobil som to v dobrej viere a nakoniec to bolo použité proti centrálnej banke. Opozícia od nás žiadala, aby sme preverovali klientov bánk, na čo nemáme oprávnenie,“ povedal v rozhovore pre denník Pravda.

Vyšetrovanie centrálnej banky napokon podľa neho neprinieslo žiaden relevantný dôkaz, že by k úniku informácie o kurze došlo. Napriek tomu si Šramko myslí, že stretnutie ministra financií Jána Počiatka na jachte s ľuďmi s finančnej skupiny, na ktorej malo údajne k úniku informácií dôjsť, bolo neštandardné. „Je úplne jasné, že každý politik by mal dodržiavať isté etické pravidlá. S týmto však majú dlhodobo problém mnohí politici na Slovensku,“ povedal pre Pravdu. Napriek tomu exguvernéra nemrzí, že s konverzným kurzom sa spájajú vtipy o jachte a teplote. „S dobrým vtipom nemám problém,“ dodal Šramko.

V konečnom dôsledku však bol konverzný kurz podľa Šramka kombináciou odborných pohľadov a určitej a politiky a snahy predať tento krok, teda zavedenie eura, občanom. Situácia však bola iná po nástupe Ficovej vlády, keď centrálna banka musela korunu zachraňovať. „Vývoj kurzu bol krátko po voľbách vážny, koruna sa začala výrazne oslabovať a Národná banka sa tomu snažila intervenciami zabrániť. Po stretnutí s premiérom nastal definitívny zlom. Odvtedy začala vláda jasne komunikovať a mať jasné stanoviská k téme zavedenia eura,“ povedal v rozhovore pre Pravdu Šramko.

Konverzný kurz však podľa Šramka nebol jediný prípad, kedy opozícia tlačila centrálnu banku do nepríjemného postavenia. Podobne to podľa neho bolo aj v prípade obhajoby nevyhnutnosti dôchodkovej reformy. „Viackrát som verejnej prezentoval názor na penzijnú reformu, potrebu troch pilierov, problémy so starnutím. Ak som sa ja stal v istom období hlavným argumentom opozície proti koalícii, veľmi mi pribuchli dvere pri ovplyvňovaní,“ uviedol v rozhovore pre denník Pravda s tým, že takto ho opozícia z dialógu, ktorý by mal zmysel a mohol niečo zmeniť, vytlačila.

Práve ataky na centrálnu banku boli aj dôvodom, prečo nemal odchádzajúci guvernér záujem pokračovať vo výkone svojej funkcie aj naďalej. „Dlhodobo som videl, že nie je záujem o normálnu debatu. Do roku 2006 sa dalo stretnúť a komunikovať s opozičnými aj koaličnými politikmi, zrazu to však prestalo fungovať,“ konštatoval.

Čo sa týka verejných financií, ambícia vlády v tomto roku šetriť musí byť podľa Šramka reálne potvrdená. „K uťahovaniu opaskov bude musieť prísť bez ohľadu na voľby. Záväzok vlády v roku 2010 ušetriť 770 mil. eur je dôležitý a táto úspora sa musí aj reálne uskutočniť,“ povedal pre Pravdu Šramko a dodal, že je správe, že sa začalo od výdavkov. Zvyšovanie daní by totiž podľa neho zhoršilo podnikateľské prostredie a spomalilo ekonomický rast.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM