Webnoviny - Svet

INICIATÍVA: Harabin trestá oponentov preložením

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA/Jozef Jakubčo BRATISLAVA 1. októbra (WEBNOVINY) – Šéf Najvyššieho súdu SR Štefan Harabin trestá svojich oponentov v tejto inštitúcii ich preložením na iné kolégium. Tvrdí to iniciatíva Za otvorenú justíciu prostredníctvom svojej hovorkyne Kataríny Javorčíkovej. Vo štvrtok totiž zverejnili informáciu, že dlhoročného Harabinovho kritika, sudcu Najvyššieho súdu SR Petra Paludu po 30 rokoch praxe v trestnom práve preložili z trestného kolégia na správne kolégium. „Najvyšší súd SR na to reagoval vyhlásením, že nejde o nič výnimočné, pretože sudcovia sa bežne stávajú členmi rôznych kolégií najvyššieho súdu. Túto informáciu považujeme za zavádzajúcu, so snahou o zakrytie skutočnosti, že prekladanie sudcov na iné kolégiá je na najvyššom súde pod vedením Štefana Harabina formou trestania jeho oponentov,“ tvrdí Javorčíková. Dodáva, že takýmto účelovým prekladaním dlhoročne špecializovaných sudcov na najvyššej súdnej inštancii, ktorá rozhoduje o veciach s konečnou platnosťou, bez odôvodnenia, súhlasu a odbornej prípravy preložených sudcov na novú oblasť práva, porušujú nielen práva sudcov, ale najmä práva občanov a účastníkov súdnych konaní.

Ako tvrdí Javorčíková, keď Harabin šéfoval najvyššiemu súdu po prvý raz, preložil bez súhlasu dvoch sudcov. Jeden bol podpredseda pôsobiaci v oblasti trestného práva a druhý špecialista na občianske právo. Obaja boli Harabinovi oponenti a skončili v správnom kolégiu, vysvetlila Javorčíková. Keď Harabina vystriedal Milan Karabín, oboch preložili späť na pôvodné kolégiá. Teraz, v druhom volebnom období Štefana Harabina, doposiaľ bez súhlasu preložili troch sudcov z obchodného na správne kolégium a sudcu Paludu z trestného tiež na správne kolégium. „K preloženiu sudcov došlo za situácie, keď na obchodnom a trestnom kolégiu boli vyhlásené výberové konania na viaceré voľné miesta sudcov a boli tam aj dočasne preložení sudcovia z nižších stupňov súdov. Považujeme to za jednoznačný dôkaz účelovosti tohto postupu predsedu najvyššieho súdu, pretože sudcov potrebovali obidve kolégiá, z ktorých boli dotknutí sudcovia preložení,“ dodáva Javorčíková.

Vo výberovom konaní vybrali napríklad predsedníčku Krajského súdu v Bratislave Gabrielu Šimonovú a predsedníčku Krajského súdu v Trnave Máriu Usačevovú. Tie sú aj členkami Súdnej rady SR, ktorá ich súčasne hneď dočasne pridelila späť do funkcií predsedníčok súdu. „Ak sa k tomu pridá fakt, že vo výberových konaniach na najvyšší súd uspeli aj sudcovia ako Viera Petríková, Daniel Hudák, Viliam Dohňanský, ktorí boli alebo aj sú členmi Súdnej rady SR a patria k najbližším spolupracovníkom Štefana Harabina, odpoveď na otázku, prečo dochádza k preloženiam sudcov nepatriacich k podporovateľom Štefana Harabina, je zjavná,“ uzatvára Javorčíková s tým, že zodpovednosť nenesie len Harabin, ale hlavne štát, ktorý je povinný zabezpečiť občanom prístup k spravodlivému a odborne spôsobilému súdu.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM