Lucia Lauková Správy

Inšpekcia odhalila na trhu nebezpečnú hračku: Deťom hrozí riziko zadusenia

Slovenská obchodná inšpekcia odporúča takúto zakúpenú hračku vo vlastnom záujme prestať používať. V teste bezpečnosti neobstála.

Ilustračný obrázok k článku Inšpekcia odhalila na trhu nebezpečnú hračku: Deťom hrozí riziko zadusenia
Zdroj: soi.sk

Za nebezpečný výrobok označila Slovenská obchodná inšpekcia (SOI) pištoľ na penové šípky pod názvom Super Shooting (na snímke pozn. red.), vyrobenú v Číne. Podľa zistení inšpekcie hrozí, pri jej používaní, riziko zadusenia.

Neobstála v teste

Dôvodom je možné vdýchnutie menších kúskov. „Strely (projektily) s prísavkou ako nárazovou plochou musia mať dĺžku 57 mm a viac. Tieto požiadavky musia byť splnené pred skúškami krútiacim momentom a ťahom a aj po vykonaní skúšok. Všetky 4 penové projektily sa v rámci skúšok roztrhli, v dôsledku čoho mal každý z nich menej ako 22 mm,“ objasňuje SOI na svojom webe.

Ako dodávajú inšpektori, berúc do úvahy bežné a predvídateľné správanie detí, pri používaní tejto hračky hrozí riziko zablokovania dýchacích ciest.

Predávať ju už nemôžu

Obchodná inšpekcia preto prijala viaceré opatrenia. „Kontrolovanému subjektu boli uložené záväzné pokyny: nepredávať nebezpečné výrobky, zabezpečiť stiahnutie nebezpečných výrobkov z trhu a zabezpečiť informovanie svojich spotrebiteľov o nebezpečnom výrobku a o možnosti jeho vrátenia,“ píše sa na stránke soi.sk.

Prípad je podľa Slovenskej obchodnej inšpekcie ďalej v šetrení až k hospodárskemu subjektu, ktorý je zodpovedný za uvedenie nebezpečného výrobku na trh SR.

„Slovenská obchodná inšpekcia odporúča spotrebiteľom, ak si túto hračku zakúpili, aby ju vo vlastnom záujme prestali používať. Spotrebiteľ má právo predmetný nebezpečný výrobok vrátiť späť a pri uplatnení tohto práva mu bude vrátená kúpna cena,“ odporúča SOI na svojom webe.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM