Webnoviny - Svet

Inšpektori odhalili v Tescu salmonelu

WEBNOVINY.SK

Foto: polnoinfo.skBRA­TISLAVA 4. novembra (WEBNOVINY) – Regionálna a veterinárna správa Topoľčany zistila pri cielenej kontrole hydinového mäsa vírus salmonely. Z topoľčianskeho hypermarketu Tesco preto nariadila stiahnuť 170 kilogramov kuracích pŕs. „Pri cielenej kontrole sa zachytila poľská hydina, ktorej dovozcom je Virema Trade Galanta. Názov výrobku je kuracie prsia šťavnaté,“ uviedol na tlačovej besede minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Zsolt Simon.

Inšpektori preto urobili kontrolu u dovozcu a zistili, že tento výrobok bol na Slovensko dovezený z Poľska, doviezlo sa 1 632 balení s celkovou hmotnosťou 19 584 kilogramov. Poľské kuracie prsia boli distribuované do 84 predajní siete TESCO. „S okamžitou platnosťou sa nariadil zákaz predaja a stiahnutie tohto výrobku,“ uviedol Simon. Kuracie prsia by sa podľa neho už nemali nachádzať na obchodných pultoch. Voči spoločnosti TESCO bolo začaté správne konanie, legislatíva umožňuje v podobných prípadoch udeliť pokutu až do 500-tisíc eur.

Počas minulotýždňovej kontroly inšpektori vykonali 50 kontrol zameraných na čerstvé hydinové mäso, mrazené hydinové mäso a hlboko zmrazené hydinové mäso a hydinové diely. V hypermarketoch inšpektori urobili 41 kontrol, vo veľkoskladoch dve kontroly a u malých a stredných podnikateľov sedem kontrol. Odobrali 37 vzoriek, keďže laboratórne testy sú časovo náročné, výsledky všetkých testov ešte nie sú známe.

Výsledky tejto kontroly boli v rámci výstražného systému pre potraviny a krmivá Rapid Alert System for Food and Feed poslané do centrály Európskej komisie.

Salmonela môže spôsobiť hnačku, zvracanie, bolesti brucha a hlavy, zvýšenie teplôt.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM