Barbara Dallosová Správy Regióny Zo Slovenska

Inteligentné parkovanie v Žiari: Ako presne to bude fungovať? FOTO a VIDEO

Žiar bude testovať takzvané SMART parkovanie. Pozrite, ako má novinka vyzerať v praxi...

Ilustračný obrázok k článku Inteligentné parkovanie v Žiari: Ako presne to bude fungovať? FOTO a VIDEO
4
Galéria
Foto: Barbara Dallosová / Zdroj: Dnes24.sk

Na tlačovej konferencii (6.11.) týkajúcej sa inteligentného parkovania sa stretli zástupcovia mesta Žiar nad Hronom a spoločnosti Orange, ktorá je dodávateľom systému.

Žiar má byť prvým mestom na Slovensku, v ktorom bude fungovať systém SMART parkovania od dodávateľa Orange. Ako pilotné mesto bude systém testovať prvých 18 mesiacov, Žiarčania pritom za parkovanie počas tejto doby platiť nemajú.

,,Po tých osemnástich mesiacoch uvidíme, kde, v akom režime, a či vôbec zavedieme parkovné," skonštatoval primátor mesta Peter Antal.

Aby Žiarčania mohli nové parkovanie využívať, musia si nainštalovať mobilnú aplikáciu. Tá im formou mapy ukáže, ktoré parkovacie miesta a ako dlho sú voľné. Systém v skúšobnej fáze obsiahne približne 120 parkovacích miest centre mesta, pričom pod každým z nich bude nainštalovaný senzor prepojený s aplikáciou, ktorý detekuje, či na mieste parkuje alebo neparkuje vozidlo. Ako ozrejmili zástupcovia dodávateľa, pre operačný systém Android je aplikácia dostupná už teraz a o niekoľko dní by to tak malo byť i s operačným systémom iOS.

Pozrite si videá z tlačovej konferencie k zavedeniu SMART parkovania v Žiari nad Hronom:

Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM