Webnoviny - Svet

Interblue Group žiada od SR ďalších 8 mil. ton emisných kvót

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 29. októbra (SITA) – Firma Interblue Group požiadala Slovenskú republiku o ďalších osem miliónov ton voľných emisných kvót. Dozvedeli sa dnes o tom poslanci Národnej rady SR, ktorí prišli na poslanecký prieskum Ministerstva životného prostredia SR. „Napriek tomu, že pán Čaplovič vyjednával, tak výsledok je ten, že Interblue Group požiadal o ďalších osem miliónov ton emisií, ktoré im podľa zmluvy máme dodať,“ povedal poslanec parlamentu za SDKÚ-DS Pavol Frešo. Podľa neho by sa tak malo stať do konca roka. Dodal, že americká firma, s ktorou slovenská vláda podpísala pred rokom zmluvu o predaji emisných kvót, doteraz nevyplatila 15 miliónov eur, ktoré podľa zmluvy mala doplatiť za prvých 15 miliónov ton.

Siedmi poslanci, ktorí boli dnes na prieskume, chceli hovoriť so štátnym tajomníkom Miloslavom Šebekom. Ten vyjednával s Interblue Group. Hovoril však s nimi ďalší štátny tajomník, Jaroslav Jaduš. Poslanci sa dozvedeli, že na ministerstve úradníci nevedia nájsť dokumenty, ktoré by informovali o spôsobe, ako došlo ku kontraktu s kupujúcou firmou. „Pozvali sem dve kontroly, stále tie dokumenty nemajú,“ povedal Frešo, podľa ktorého teraz na ministerstve životného prostredia kontrolujú obeh spisov. „Keďže nemáme začiatočné papiere, máme jednu platnú zmluvu, tak ministerstvo je v tejto situácii veľmi bezradné,“ povedal Frešo. Uviedol, že úradníci sa priznali, že nevedia dokumenty nájsť a ministerstvo priznáva nevýhodnosť zazmluvnenia. Dodal, že Jaduš by mal tieto závery uviesť aj v správe o predaji emisií, ktorá by sa mala dostať do parlamentu. To, že ministerstvo nemá potrebné dokumenty, zistil vraj Jaduš až koncom septembra. „A koncom septembra požiadal aj Úrad vlády SR – odbor kontroly a boja proti korupcii, aj vnútorné kontrolné orgány ministerstva životného prostredia, aby to prešetrili,“ povedal poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ivan Mikloš. Kontrolóri majú zistiť, ako sa mohlo stať, že dokumenty nie sú, kto je za to zodpovedný. Zároveň tie dokumenty majú nájsť. Považujem to za absurdné, keď bolo verejne známe, zverejnené už začiatkom mája vo všetkých médiách, že tu dokumenty nie sú, keď vedenie ministerstva to zistí až koncom septembra, uviedol Mikloš.

Poslanci sa pýtali aj na akcionársku štruktúru firmy Interblue Group. Nedozvedeli sa k tejto veci nič. Podľa tajomníka Jaduša je štruktúra neznáma, takže ju nevedel objasniť. Nevieme s kým obchodujeme a ideme mu predať ďalšie milióny ton, skonštatoval Frešo. Mikloš uviedol, že je mnoho indícií, z hľadiska rôznych mien osôb, ktoré sa v minulosti vyskytovali vo firmách, kde pôsobil premiér Robert Fico. „Dnes sa ukazuje, že sú prepojení na garážové firmy v tej istej garáži, kde je Interblue Group,“ povedal Mikloš. Poslanci chcú ďalej pokračovať v odhaľovaní kauzy nevýhodného predaja.

„Opoziční poslanci museli byť spokojní a na prieskume to vyjadrili, pretože postup štátneho tajomníka Jaduša bol veľmi ústretový,“ povedal poslanec ĽS-HZDS Miroslav Jureňa, ktorý sa ako jediný z koalície zúčastnil na prieskume. Podľa Jureňu mal však byť na prieskume aj novozvolený minister životného prostredia Jozef Medveď. „Ak bol včera vymenovaný, tak poberá plat už od včera,“ zhodnotil Jureňa. Priznal, že Jaduš sa nevedel k niektorým dokumentom dostať. Podľa Jureňu však treba počkať na výsledky kontroly, ktorá objasní, čo je s listinami. Jureňa „nechcel potvrdiť, ani vylúčiť,“ či v kauze vedú nejaké stopy k osobe premiéra Fica. „Ale určite, ak pán Chrbet povedal, že vie zabezpečiť zrušenie zmluvy, tak ja si myslím, že to má vypovedajúcu hodnotu,“ povedal Jureňa. Práve niekdajší minister životného prostredia Ján Chrbet, ktorý musel pre kauzu odísť z postu, pred svojím odvolaním navrhol zrušenie zmluvy. Premiér Fico ho za to odvolal, lebo zmluvu nevedel obhájiť.

„Som spokojný s tým, že poslanci majú skutočný záujem odhaliť pravdu o obchodovaní s emisiami. Snažili sa dopátrať pravdy,“ povedal štátny tajomník Jaduš. Podľa neho prieskum nevyzeral, že by išlo o politické hry. „Nakoniec sme sa zhodli na korektných otázkach i odpovediach,“ zhodnotil Jaduš. Podľa neho sa základ zmluvy, na rozdiel od opčnej časti, vypovedať nedá. Preto musí SR uvoľniť pre Interblue Group ďalších 8 mil. ton, o ktoré požiadala americká firma listom. Štát ich uvoľní za rovnakých podmienok, ako prvých 15 mil. ton. „V zmluve neexistujú žiadne klauzuly o jednostrannom vypovedaní zmluvy pred vypršaním termínu platnosti zmluvy,“ povedal. Dodal, že na ďalšie obdobie sú zazmluvnené obchody na predaj ďalších 35 mil. ton emisných kvót. „Ide nám o to, aby sa tento obchod realizoval v korektných vzťahoch, za korektnú sumu,“ povedal. Podľa neho je snaha dohodnúť sa s firmou na vzájomnom odstúpení zo zmluvy. Ak by iba SR odstúpila od zmluvy, hrozili by štátu postihy, tvrdí Jaduš, podľa ktorého by bol toto najhorší variant.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM