Alexandra Kolínská Krimi

Intoxikovaných ľudí hospitalizovali aj v Šaci: Nariadená bola liečba v hyperbarickej komore!

Na zimnom štadióne v Čani v okrese Košice-okolie došlo k úniku oxidu uhoľnatého. Desiatky prítomných ľudí sa sťažovali na závrat a bolesti hlavy. Viacerých intoxikovaných hospitalizovali v košických nemocniciach.

Ilustračný obrázok k článku Intoxikovaných ľudí hospitalizovali aj v Šaci: Nariadená bola liečba v hyperbarickej komore!
Zdroj: TASR

Na štadióne v Čani v nedeľu zasahovali hasiči, privolaní boli krátko po 19.00 h. Intoxikovaným osobám poskytli neodkladnú zdravotnú starostlivosť. „Išlo o koncentráciu podľa predpokladu oxidu uhoľnatého, zdroj zatiaľ nebol určený,“ informoval v pondelok ráno krajský operačný dôstojník Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Košiciach.

Priotrávených ľudí hasiči sústreďovali v blízkej futbalovej hale, ich počet bol minimálne 40. Podľa odhadov mohlo byť na štadióne v čase udalosti zhruba 90 ľudí.

V nemocnici v košickej Šaci hospitalizovali v nedeľu večer 11 pacientov intoxikovaných oxidom uhoľnatým, ich stav je v súčasnosti stabilizovaný. Poskytnutá im bola liečba oxygenoterapiou v hyperbarickej komore. „Dvaja ju znášali veľmi zle, to znamená, že nebola v takom časovom horizonte ako u ostatných, lebo jeden cyklus, to znamená pobyt v komore, trvá 1,5 až 2 hodiny, a dvaja to nezniesli v tom časovom horizonte,“ uviedol medicínsky riaditeľ Nemocnice Košice-Šaca, a. s., 1. súkromná nemocnica Ján Slávik.

Pacienti mali podľa jeho slov v krvi rôznu hladinu oxidu uhoľnatého, najvyššia hodnota bola 19 percent. Lekári im odporúčali ďalších päť cyklov v hyperbarickej komore. Pacientov hospitalizovali v nedeľu aj v košickej Univerzitnej nemocnici L. Pasteura (UNLP). „V UNLP Košice bolo ošetrených spolu 21 pacientov. Sťažovali sa na bolesti hlavy, nevoľnosť, u niektorých došlo aj ku kolapsovému stavu. Pacientom boli urobené interné fyzikálne vyšetrenia, EKG vyšetrenie a vyšetrenie krvi. Väčšina z nich bola vyšetrená ambulantne, takmer všetci inhalovali kyslík a na krátkodobú hospitalizáciu boli prijatí traja pacienti s ľahšou formou otravy kysličníkom uhoľnatým,“ uviedla hovorkyňa UNLP Ladislava Šustová.

„Ak je hodnota kysličníka uhoľnatého v krvi viazaného na hemoglobín 20% až 40% ide o ľahkú otravu, ak je hodnota 40% – 60%, dochádza k poruchám zraku, zrýchleniu srdcovej činnosti, potácaniu sa až k strate vedomia. Pri vyšších hodnotách nastupuje hlboké bezvedomie až smrť. U osôb privezených z Čane bola hodnota kysličníka uhoľnatého 10% až 16%, preto sa u nich prejavili len ľahšie príznaky otravy,“ vysvetlila Šustová.

Zimný štadión v Čani sa využíva na verejné korčuľovanie či hokejové tréningy. Hasiči z Košíc a Čane zasahovali na mieste od nedele do dnešnej zhruba 01:00 hodiny. Na zistenie zdroja úniku plynu sa dnes budú na štadióne robiť merania.

Zdroj: TASR

Rýchle správy

Najčítanejšie