Webnoviny - Svet

IPI Slovensko je znepokojená znižovaním slobody tlače u nás

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 21. októbra (WEBNOVINY) – Slovenská pobočka Medzinárodného tlačového inštitútu (IPI Slovensko) sleduje s veľkým znepokojením znižovanie slobody tlače na Slovensku. Prepad Slovenska zo 7. na 44. miesto v rebríčku slobody tlače podľa renomovanej organizácie Reportéri bez hraníc je podľa IPI Slovensko ďalším dôkazom, že právo na odpoveď vo forme, akou ho upravila NR SR, je v slobodných krajinách neakceptovateľné. „Rovnako sú neakceptovateľné likvidačné finančné čiastky, ktorými slovenské súdy trestajú médiá v ich sporoch s verejnými činiteľmi,“ uvádza sa v stanovisku. K radikálnemu zhoršeniu slobody slova na Slovensku prispeli podľa IPI Slovensko aj opakované útoky a hrozby voči médiám z najvyšších politických miest.

IPI Slovensko preto opätovne vyzýva poslancov NR SR, aby zrušili platnú úpravu práva na odpoveď. „Dôrazne tiež vyzývame slovenské súdy, aby pri rozsudkoch voči médiám neprihliadali na želania verejných činiteľov, ale na slobodu tlače ako kľúčový princíp slobodnej spoločnosti.“

Medzinárodnú organizáciu na ochranu slobody tlače Reportéri bez hraníc znepokojuje skutočnosť, že európske demokracie ako Francúzsko, Taliansko a Slovensko sa v rebríčku hodnotiacom slobodu médií každoročne prepadávajú. Vďaka „obamovskému efektu“ a zmene postoja novozvoleného amerického prezidenta k médiám naopak najviac postúpili Spojené štáty – zo 40. na 20. miesto. Česká republika sa umiestnila na 24. mieste, Slovensko na 44. Bratislavu pritom predbehli aj krajiny ako Bosna a Hercegovina, Macedónsko a Jamajka.

Medzinárodná organizácia Reporters Sans Frontieres (RSF) so sídlom v Paríži každoročne zostavuje index hodnotiaci slobodu tlače v krajinách na základe dotazníka, ktorý vypĺňajú stovky novinárov a mediálnych expertov z jednotlivých štátov sveta. „Slobodu tlače treba obraňovať všade vo svete s rovnakým dôrazom a energiou,“ uviedol generálny tajomník RSF Jean-Francois Julliard po tom, ako organizácia vydala 8. výročný rebríček indexu. Index odzrkadľuje porušovanie slobody tlače medzi 1. septembrom 2008 a 31. augustom 2009.

Úplne nový typ hrozby a potláčania slobody médií prichádza podľa RSF vo forme nových právnych noriem. Množstvo zákonov, ktoré krajiny prijali po septembri 2008, kompromitujú prácu novinárov. Jeden z nich prijala Slovenská republika a umožňuje nebezpečný koncept automatického práva na odpoveď a dáva ministrovi kultúry priestor a zodpovednosť ovplyvňovať zverejňované materiály, uvádzajú Reportéri bez hraníc v tlačovej správe.

Európa bola dlhodobo príkladom v oblasti slobody médií. Napriek tomu, že prvých 13 priečok stále patrí Európe, krajiny ako Francúzsko (43.), Slovensko (44.) a Taliansko (49.) sa trvalo prepadávajú. Oproti roku 2008 si pohoršili o osem, 37 a päť priečok. Naopak, posilnili viaceré mladé demokracie z Afriky (Mali, Južná Afrika, Ghana), Uruguaj a Trinidad a Tobago. Novinárov stále psychicky ohrozujú v Taliansku, ale aj na Balkáne, predovšetkým v Chorvátsku (78.).

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM