Webnoviny - Svet

Iran chce predstaviť nové jadrové centrifúgy

WEBNOVINY.SK

TEHERÁN 18. decembra (WEBNOVINY) – Irán plánuje predstaviť svoje centrifúgy na obohacovanie uránu novej generácie do marca 2011, uviedol v piatok pre tlačovú agentúru Fars šéf iránskeho jadrového programu Alí Akbar Sálehí. Ako uviedol, Irán „dúfa, že bude schopný využívať novú generáciu centrifúg do konca budúceho iránskeho roka (marec 2011) po odstránení všetkých problémov a porúch.“

„V tejto chvíli inštalujeme skúšobné kaskády, aby sme v týchto nových generáciách vyhodnotili akékoľvek problémy… Ale neponáhľame sa so začatím štádia priemyselnej výroby,“ povedal Sálehí pre Fars a dodal, že nové generácie sa budú volať IR3 a IR4. Šéf jadrového programu uviedol, že v iránskych jadrových zariadeniach v súčasnosti pracuje „viac ako 6 tisíc“ centrifúg.

Sálehí koncom septembra oznámil, že Irán testuje novú generáciu centrifúg v kaskádach po 10 kusov. Ako vtedy vysvetlil, nové centrifúgy sú schopné obohacovať viac než päťnásobok množstva obohateného predošlou generáciou a Irán chce výkon týchto centrifúg zvýšiť až na desaťnásobok.

SITA/AFP

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM