Webnoviny - Svet

Írom sa zastavuje rozum nad konaním Polície SR

WEBNOVINY.SK

DUBLIN/BRATISLAVA 5. januára (WEBNOVINY) – Dublinské letisko trvá na tom, že informáciu o pasažierovi s výbušninou, ktorú mu do batožiny uložila slovenská polícia, dostalo až v utorok. Zdroje zo slovenského ministerstva vnútra pritom uvádzajú, že Dublin dostal informáciu už v sobotu od popradského letiska, odkiaľ cestujúci s výbušninou odletel. Podľa írskeho internetového serveru Breaking News síce slovenská strana tvrdí, že už v sobotu odoslala dublinskému letisku ďalekopis, letisko však trvá na tom, že to nie je pravda. „(Slováci) tvrdia, že to poslali. My sme však žiadny ďalekopis nedostali,“ cituje server hovorkyňu dublinského letiska. Prvá informácia prišla podľa nej až v utorok ráno.

Írska polícia v utorok na pol dňa zatkla Slováka žijúceho v Dubline a v jeho byte našla 90 gramov trhaviny hexogén (RDX). Tá sa však do Írska dostala v dôsledku nevydarenej bezpečnostnej akcie slovenských bezpečnostných zložiek. O prípade informovala ako prvá na svojej internetovej stránke írska rozhlasová a televízna spoločnosť RTÉ.

Írske úrady v utorok zalarmovala slovenská polícia a priznala sa k nie príliš úspešnej akcii, ktorá prebiehala v sobotu na bratislavskom a popradskom letisku. Policajti v rámci nej postrkali ôsmim nič netušiacim ľuďom čakajúcim na odlet do batožín výbušniny. Účelom bolo tieto výbušniny pri kontrole nájsť. V siedmich prípadoch sa to podarilo, v ôsmom nie. Štyridsaťdeväťročný slovenský elektromechanik, ktorý dlhodobo pracuje v Írsku, sa vrátil z vianočnej dovolenky do Dublinu aj s 90 gramov RDX bez toho, že by o tom vedel. Kvôli nepodarenej akcii slovenskej polície museli v utorok v Dubline evakuovať niekoľko domov a úradov a hodinu a pol boli uzatvorené dve ulice, píše írske médiá.

Podľa RTÉ boli o celom prípade informované írske ministerstvá spravodlivosti aj zahraničných vecí a budú túto vec ďalej riešiť diplomatickou cestou. Minister vnútra Dermot Ahern bol podľa RTÉ veľmi znepokojený faktom, že írske úrady sa o všetkom dozvedeli až s trojdňovým meškaním.

Sobotňajšia akcia slovenskej polície sa stala v utorok okamžite po jej zverejnení hlavnou témou írskych, ale aj svetových médií. Írska verejnoprávna televízna a rozhlasová spoločnosť RTÉ ju má zavesenú na internete už niekoľko hodín ako najdôležitejšiu správu, medzi najdôležitejšími správami túto informáciu zaraďuje aj britská BBC. K udalosti sa už začali vyjadrovať jednotlivé politické subjekty v Írsku, všetky zhodne žiadajú dôsledné vyšetrenie celej veci a vyvodenie dôsledkov.

„Zastavuje sa nad tým rozum, že niekto nechá prejsť tento druh výbušniny do lietadla,“ cituje írsky internetový server Breaking News zdroj z prostredia bezpečnosti. „Ak by takéto množstvo trhaviny vybuchlo, spôsobilo by to vážne škody. Ak by to vybuchlo v lietadle, boli by obete. Je to neuveriteľná chyba,“ pokračuje zdroj, ktorý si prial zostať v anonymite.

Slovenská polícia by mala svoje počínanie vysvetliť na stredajšej tlačovej konferencii na popradskom letisku. SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM