Webnoviny - Svet

Írske banky sú na predaj, vyhlásil guvernér centrálnej banky

WEBNOVINY.SK

Patrick HonohanFoto: SITA/APDUBLIN 23. novembra (WEBNOVINY) – Írske banky sú na predaj, vyhlásil v utorok guvernér centrálnej banky krajiny Patrick Honohan. „Čo sa mňa týka, sú na predaj,“ povedal Honohan s tým, že dlhodobo podporoval myšlienku, aby banky v malých krajinách mali zahraničných vlastníkov. Program finančnej pomoci zo strany Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF), o ktorom sa v súčasnosti rokuje, podľa guvernéra posilní dôveru v bankový sektor krajiny. Krízové úvery nahradia financovanie prostredníctvom trhov a môžu splniť úlohu určitej „poistky“ pre bankový sektor, hoci súčasná nedôvera na finančných trhoch nie je odôvodnená, povedal guvernér.

Írska vláda v nedeľu akceptovala odporúčanie svojho ministra financií, aby požiadala o finančnú pomoc Európsku úniu a MMF v snahe o podporu svojho bankového sektora a zabezpečenia lacných zdrojov na jeho financovanie. Podľa zdrojov z prostredia EÚ sa rokuje o čiastke 80 až 90 mld. eur, ktorá v sebe zahŕňa aj peniaze na podporu írskeho bankového sektora.

Šéf írskej centrálnej banky Patrick Honohan minulý týždeň vyhlásil, že krajina potrebuje úver v objeme niekoľko desiatok miliárd eur, aby podporila bankový sektor, ktorý za posledných šesť mesiacov pocítil pokles vkladov a stal sa závislý od financovania zo strany Európskej centrálnej banky. Írska vláda v snahe o upokojenie sporiteľov tiež minulý týždeň oznámila, že predlžuje neobmedzené garancie vkladov v bankách do konca budúceho roka.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM