Webnoviny - Svet

Írsky parlament začína hlasovanie o úspornom rozpočte

WEBNOVINY.SK

Írsky minister financií Brian Lenihan drží kópiu dokumentu rozpočtu na rok 2011.Foto: SITA/APDUBLIN 7. decembra (WEBNOVINY) – Írska vláda v utorok vyzvala parlament, aby schválil úsporný budúcoročný rozpočet, ktorého návrh predpokladá ušetrenie 6 mld. eur, pričom jeho schválenie je podmienkou pre to, aby krajina dostala núdzové úvery od Európskej únie a Medzinárodného menového fondu (MMF). „Potrebujeme ich podporu, aby sme prelomili bludný kruh, ktorý ohrozuje naše štátne financie a náš bankový systém,“ povedal írsky minister financií Brian Lenihan o pomoci zo strany EÚ a MMF. Návrh írskeho rozpočtu pre rok 2011 je najtvrdšou súčasťou štvorročného úsporného plánu na ušetrenie 15 mld. eur s cieľom dostať rozpočtový deficit Írska najneskôr do roku 2015 do súladu s pravidlami EÚ.

Séria hlasovaní o írskom rozpočte sa začína v utorok večer. Hlasovanie o krokoch v oblasti sociálnych výdavkov a ďalšie hlasovanie o zmenách dôchodkov vo verejnom sektore bude na budúci týždeň. Ak by niektoré hlasovanie v priebehu tohto a budúceho týždňa bolo neúspešné, znamenalo by to, že sa musia uskutočniť parlamentné voľby. Financie od EÚ a MMF by tak krajina mohla začať dostávať až po zostavení novej vlády.

Podľa Madsa Koefoeda, stratéga trhov Saxo Ban, všetko nasvedčuje tomu, že írsky parlament v utorok schváli rozpočet na rok 2011, ktorý ďalej zníži životnú úroveň bežných občanov. Tí budú nútení znášať straty súvisiace s beznádejným snahami írskej vlády spasiť írsky finančný sektor záchranným balíčkom. V nasledujúcich rokoch dôjde zrejme ešte k zvýšeniu dane z príjmov fyzických osôb, avšak väčšina úsporných opatrení začne platiť už od budúceho roka. Ako uviedol, vymanenie sa recesie môže pre Írsko v dohľadnej budúcnosti zostať len zbožným prianím.Zastáva názor, že írska vláda mala odmietnuť záchranný balíček EÚ/MMF (a Íri stále v tomto ohľade majú nádej, ak si na začiatku roka 2011 zvolia novú vládu) a namiesto toho mala reštrukturalizovať štátny dlh. To by znamenalo, že by sa majitelia štátnych dlhopisov museli zmieriť s určitou stratou úplne rovnako, ako keď urobíte zlú investíciu, avšak namiesto toho budú straty prenesené na daňovníkov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM