Webnoviny - Svet

Ivan Mikloš nebude predsedom SDKÚ, podriadení ho sklamali

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 15. marca (WEBNOVINY) – SDKÚ zrejme zmení už čoskoro celé svoje vedenie. Ivan Mikloš už oznámil, že o stoličku podpredsedu SDKÚ sa uchádzať nebude. Informoval o tom portál Sme.sk.

„Bude radový poslanec,“ povedal Miklošov hovorca Martin Jaroš. To, že nebude kandidovať ani na funkciu predsedu, uviedol lvan Mikloš podľa portálu Sme.sk už v pondelok.

Agentúra SITA informovala, že minister financií Ivan Mikloš sa o hroziacich problémoch v informačnom systéme daňovej správy nedozvedel od zodpovedných podriadených, ale od zamestnancov daňovej správy na cestách po Slovensku koncom januára a začiatkom februára tohto roku.

Mikloš zároveň na štvrtkovej tlačovej besede vyhlásil, že je z prístupu svojich podriadených sklamaný a rozčarovaný. „Čím viac tu situáciu do detailov poznám, tým silnejšie sklamanie a rozčarovanie musím vysloviť z toho, akým spôsobom moji niektorí najbližší bývalí spolupracovníci podcenili a nezvládli túto agendu a túto úlohu,“ uviedol vo štvrtok minister financií.

Mikloš viní Krnáča, Ďurajku i Mikulčíka

Za konkrétnych zodpovedných pracovníkov Mikloš označil bývalého štátneho tajomníka rezortu Branislava Ďurajku, bývalého riaditeľa daňovej správy Igora Krnáča a bývalého poradcu ministra a šéfa kompetenčného centra Miroslava Mikulčíka.

Minister financií Ivan Mikloš sa vo štvrtok zároveň ospravedlnil za problémy s daňovým informačným systémom a uviedol, že sa nechce zbavovať svojej zodpovednosti.

Celú situáciu rezort financií podľa jeho slov intenzívne rieši. Zapojiť do riešenia problémov chce rezort aj predstaviteľov strany Smer-SD, ktorým podľa ministra financií ponúkli miesto v riadiacom výbore projektu Unitas.

„Máme záujem na tom, aby to bolo vyriešené čo najlepšie a aj s účasťou ľudí, ktorí budú rezort riadiť,“ uviedol Mikloš. Aktuálne problémy v daňovej správe rezort financií podľa slov ministra financií rieši „tak, aby to fungovalo“. Najdôležitejšie je podľa Mikloša v súčasnosti vyriešiť problémy pri dani z pridanej hodnoty a spracovanie daňových priznaní.

Video: Mikloš je sklamaný a rozčarovaný z prístupu svojich podriadených

Daniarov v pondelok preveril Monitorovací výbor

Situáciu v daňovej správe preveroval aj Najvyšší kontrolný úrad (NKÚ) SR, ktorý zistil viaceré porušenia zákonov. Úrad napríklad konštatoval obmedzenú funkčnosť informačných systémov daňovej správy a nedodržanie zásady správy daní podľa ustanovenia zákona o správe daní.

Na základe výsledkov kontroly odporučil NKÚ štatutárnemu zástupcovi Finančného riaditeľstva SR okamžite prijať účinné opatrenia pre "zabezpečenie riadneho výkonu správy daní“.

Minister financií sa však so správou, ktorú NKÚ zverejnil v pondelok, zatiaľ neoboznámil. "Tú správu som zatiaľ nečítal, čiže nerád by som sa vyjadroval k niečomu, čo nepoznám,“ povedal vo štvrtok minister financií.

Problémy v daňovej správe si v pondelok boli priamo na bratislavskom daňovom úrade preveriť aj členovia Monitorovacieho výboru.

Tí konštatovali, že harmonogram prác na novom informačnom systéme daňovej správy sa neplní. Situáciu si chcú preveriť opäť budúci pondelok. Stav informačných systémov vo Finančnej správe SR budú pritom skúmať aj experti z Univerzity Komenského.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM