Webnoviny - Svet

Ivan Štefanec prišiel medzi kamionistov

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA

BRATISLAVA 11. januára (WEBNOVINY) – Medzi autodopravcov nespokojných s mýtnym systémom, ktorí majú kamióny odstavené na Rožňavskej ulici v Bratislave, prišiel poslanec Národnej rady SR za SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

„Podporujem týchto malých a stredných podnikateľov, mýtny systém bol naozaj nepripravený, bol zbabraný a budú na to doplácať ľudia,“ konštatoval Štefanec, ktorý sa na mieste zaujímal o technické pripomienky kamionistov k mýtnemu systému. Zároveň ich informoval, že navrhne v parlamente opäť ako pred 1,5 rokom zníženie spotrebnej dane na naftu, a to o šesť centov na liter. Zníženie tejto dane považuje Štefanec za jeden z nesplnených sľubov vlády Roberta Fica. „Ak neblafuje a naozaj je to pravda, tak sa k tomu pripojí,“ uviedol Štefanec.

SDKÚ-DS predloží návrh na zníženie spotrebnej dane z palív

Opozičná SDKÚ-DS predloží parlamentu návrh na zníženie spotrebnej dane z pohonných látok. Reaguje tak na diskusie o výške spotrebnej dane v súvislosti so zavedením elektronického mýtneho systému. „Opätovne dávame možnosti predsedovi vlády SR, ak má naozaj úprimný záujem na znížení spotrebnej dane, aby podporil návrh, ktorý dávame na schôdzu NR SR,“ povedal dnes na brífingu poslanec SDKÚ-DS Ivan Štefanec.

Podľa Štefanca pôjde o totožný návrh s tým, ktorý ešte ako opozičný poslanec predložil pred poslednými parlamentnými voľbami premiér Robert Fico. Malo by teda ísť o zníženie spotrebnej dane z benzínu o tri centy a z nafty o šesť centov na liter. „Zníženie spotrebnej dane je dlhom Roberta Fica nielen voči kamionistom, ale voči všetkým občanom,“ konštatoval Štefanec.

Na otázku, či diskusie o výške spotrebných daní nie sú naháňaním politických bodov, Štefanec odpovedal, že ide predovšetkým o úprimnú snahu pomôcť dopravcom. „Realitou je, že spotrebná daň je u nás druhá najvyššia v EÚ. Krajiny, ktoré zavádzali mýto, sa takisto snažili dopravcom to nejakým spôsobom kompenzovať,“ do­dal.

Priestor na zníženie spotrebných daní z pohonných látok napriek napätému rozpočtu podľa opozičného poslanca je. Súčasná vláda má podľa neho k dispozícii oveľa vyššie príjmy ako vláda predchádzajúca. „SDKÚ-DS podporuje zníženie spotrebnej dane, lebo je presvedčená, že vláda Roberta Fica ročne premrhá kopec peňazí, ktoré by takto vytvorenú dieru v rozpočte ľahko vykryli,“ povedal Štefanec.

Otázka výšky spotrebnej dane z nafty bude jednou z tém dnešného stretnutia premiéra Roberta Fica s predstaviteľmi zamestnávateľov, odborárov, Združenia miest a obcí Slovenska ako aj zástupcami spoločnosti Slovnaft. Témou stretnutia, na ktorom sa zúčastnia aj zástupcovia dopravcov, budú aj iné možnosti kompenzácie pre dopravcov za zvýšené náklady spôsobené zavedením elektronického výberu mýta. Zníženie cien pohonných látok prostredníctvom zníženia spotrebnej dane z benzínu a nafty sa poslanci za SDKÚ-DS Ivan Mikloš a Ivan Štefanec pokúsili presadiť v roku 2008. Do parlamentu predložili rovnakú novelu zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja, akú sa počas bývalej Dzurindovej vlády opakovane pokúšal presadiť vtedajší opozičný politik Robert Fico. Poslanci v pléne iniciatívu SDKÚ-DS nepodporili.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM