Zo Slovenska

Ivermektín spôsobil OŠIAĽ: Obiehate lekárne a zháňate ho? NEROBTE TO!

Slovenská lekárnická komora vyzýva verejnosť, aby sa v lekárňach nedopytovala na lieky obsahujúce liečivo ivermektín.

Ilustračný obrázok k článku Ivermektín spôsobil OŠIAĽ: Obiehate lekárne a zháňate ho? NEROBTE TO!
Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

Ako v stredu na tlačovej konferencii povedal prezident SLeK Ondrej Sukeľ, liečivá sú dostupné len na lekársky predpis a mali by byť v lekárňach najskôr na konci budúceho týždňa.

Nie sú klinické dôkazy

„Chceli by sme verejnosť poprosiť, aby neobchádzala lekárne, pretože keď lekárnik denne zažije 20 pacientov, ktorí sa dožadujú či už osobne, alebo telefonicky ivermektínu, vyrušuje ho to pri bežnej práci, ktorú je potrebné realizovať pre iných štandardných pacientov,“ informoval Sukeľ.

Viceprezidentka SLeK Miroslava Snopková pripomenula, že pri používaní liečiva ivermektín ide o experimentálne použitie a neexistujú dostatočné klinické dôkazy na to, aby sa ním mohlo začať hromadne liečiť pacientov s ochorením COVID-19.

Pacientov upozornila, aby nezháňali takéto lieky na sociálnych sieťach či e-shopoch.

SLeK ľudí vyzvala, aby si sami tieto lieky na liečenie nenasadzovali. Snopková pripomenula, že používanie tohto liečiva v kombinácii s inými bežnými liekmi môže spôsobiť komplikácie: Nežiadúca kombinácia by mohla nastať pri liekoch na vysoký krvný tlak, cholesterol či ochorenie pečene.

Ošiaľ menom ivermektín

Liečivo ivermektín, ktoré sa používa pri liečbe nového koronavírusu, by v slovenských lekárňach už nemalo byť dostupné, uviedol ešte 5. februára prezident Slovenskej lekárnickej komory (SLeK) Ondrej Sukeľ.

Ide o antiparazitikum, ktoré má podľa rezortu zdravotníctva aj veľmi silné antivírusové a protizápalové vlastnosti pri ochorení COVID-19. Ľudia preto prepadli ošiaľu a zháňajú si po lekárňach.

„Hlavne v distribúciách mi bolo povedané, že balenia určené pre lekárne nemajú,“ povedal s tým, že určité dávky by mali byť dodané pre nemocnice. Sukeľ tiež uviedol, že nevie o koľko dodávok ide a kedy presne by na Slovensko mali prísť.

Liek si fyzické osoby objednávať zo zahraničia na samoliečbu nemôžu, pripomenul Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

Povolenie na jeho používanie od ministerstva zdravotníctva platí pre nemocnice a ambulancie od 27. januára. Hovorkyňa Finančnej správy SR Martina Rybanská vysvetlila, že colné úrady registrujú takéto zásielky približne od januára tohto roka.

Najčastejšie sú podľa jej slov zasielané z krajín ako India, Thajsko či Rusko. Colníci zadržali doteraz viac ako desať zásielok. „Ľudia si tieto lieky objednávajú z rôznych štátov prostredníctvom internetu, ale lieky sú im väčšinou zasielané z Indie a často bez príbalového letáku len samotné blistre v obálkach,“ povedala s tým, že išlo o rôzne druhy liekov v zásielkach, ktoré obsahovali účinnú látku ivermektín.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na štvrtkovej tlačovke informoval, že v utorok podpísal žiadosť na 7000 balení tohto liečiva. Obrovský ošiaľ okolo tohto liečiva podľa jeho slov nie je opodstatnený.

Môžete si ublížiť

„Sú to lieky, ktoré užíva veľká časť populácie, a pokiaľ si takýto pacient svojvoľne nasadí liek ivermektín, tak stúpa riziko, že bude mať poškodenie spôsobené nielen ochorením COVID-19, ale aj inými diagnózami,“ povedala viceprezidentka SLeK.

Chýbajú tiež „veľké dáta“, ktoré by sa robili na ľuďoch. Pokiaľ bude pacient vhodný na liečbu ivermektínom, liečbu mu nasadí lekár, uviedla komora.

Ilustračné foto, TASR

Prečítajte si aj:

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM