Webnoviny - Svet

Iveta Radičová by spojené hlasovanie o eurovale zopakovala

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 25. marca (WEBNOVINY) – Rozhodnutie spojiť hlasovanie o zväčšení záruk v eurovale s hlasovaním o dôvere vláde premiérka Iveta Radičová neľutuje.

„Urobila by som úplne to isté, to bolo jediné možné riešenie,“ povedala v nedeľu v relácii STV O päť minút dvanásť Radičová o kľúčovom okamihu jej vlády. Jej vláda 11. októbra 2011 podporu nedostala, čo napokon vyvolalo predčasné voľby a očakávaný návrat predsedu Smeru-SD Roberta Fica do premiérskeho kresla.

Vyčerpala možnosti

Neisté postavenie na čele vlastnej vlády dala premiérka do súvislosti s protikorupčnými opatreniami. Pripomenula odchod dvoch štátnych tajomníkov, výmeny na vysokých funkciách, viaceré začaté a ukončené trestné stíhania a nastavenie nových protikorupčných opatrení pri verejnom obstarávaní.

„To pretrhalo a prerušilo aj mnohé zosieťovania,“ myslí si. Na otázku, či je Radičovej odchod z politiky skutočne definitívny, priamo neodpovedala. „Všetky schopnosti, ktoré som mala, som naozaj vyčerpala,“ odvetila na otázku, či pripúšťa opätovnú kandidatúru na prezidentský post.

Iveta Radičová želá svojmu nástupcovi sociálny zmier

Veľkým úspechom je podľa dosluhujúcej premiérky naštartovanie silného protikorupčného programu a justičné reformy ministerky spravodlivosti Lucie Žitňanskej. Premiérka pripustila, že množstvo vecí sa dosiahnuť nepodarilo, vzápätí ale pripomenula, že namiesto štyroch rokov mala k dispozícii len dvadsať mesiacov. Dosluhujúca premiérka Iveta Radičová pripomenula, že jej vláda sa ujala vesla pri osempercentnom deficite, pričom krajinu odovzdáva s výrazne nižšou mierou zadlžovania.

Uplynulých dvadsať mesiacov bolo podľa premiérky hektických pre štyri dôvody – dlhovú krízu, prírodné katastrofy, nevyhnutnosť šetriť a veľké sociálne nepokoje. S Ficom sa premiérka zhoduje, že Slovensko potrebuje stabilnú vládu. Občanom a nastupujúcej vláde želá premiérka pokojnejšiu budúcnosť. „Udržať sociálny zmier je ťažké zadanie pre nastupujúce vlády, ale želám sociálny zmier,“ povedala.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM