Webnoviny - Svet

Iveta Radičová nebude kandidovať za prezidentku

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. septembra (WEBNOVINY) – Bývalá premiérka Iveta Radičová nebude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2014.

Povedala to v Rádiu Expres v politicko-publicistickej relácii Naživo. „Nie, ďakujem za dôveru, ale naozaj nie. Tie skúsenosti, ktoré z politiky mám, sú skúsenosťami, ktoré vo mne zanechali negatívnu stopu,“ uviedla Radičová.

Politika plná nenávisti

Slovenskú politickú kultúru vníma skôr ako nekultúru s množstvom arogancie, nenávisti a útočnosti. „S väčším odstupom si uvedomujem vysokú mieru neslobody v politike práve z dôvodu rôznych kompromisov, nutných kompromisov, ale aj mieru neslobody z dôvodu reakcií na podnety, ktoré nemôžem dať do kategórie podnetov slušných, kultúrnych, alebo ktoré by mali stáť za zmienku, no napriek tomu vás ovplyvňujú a sú tu,“ poznamenala v Exprese Radičová.

Podľa expremiérky v slovenskej politike neexistuje situácia, ktorá by nebola ovplyvnená straníckosťou. „Naopak, demokraciu máme poznačenú partokraciou, teda vládou politických strán a aj prezidentský post, nech už má kompetencie zadefinované akokoľvek, je ovplyvnený rozložením v rámci politických strán,“ myslí si Radičová.

Príkladom sú podľa nej aj posledné prezidentské voľby, v ktorých súčasnú hlavu štátu Ivana Gašparoviča verejne podporoval Smer-SD.

Návrat do politiky by bol obeťou

Svoj návrat do politiky by vysokoškolská profesorka vnímala ako obeť. „Pre mňa je politika veľkou obeťou, pretože ak ju robíte na plné obrátky a chcete ju robiť zmysluplne, tak všetko ostatné musíte zo života škrtnúť,“ uviedla v Exprese Radičová.

Takúto obeť by priniesla, len ak by bola sprevádzaná elementárnou slušnosťou a úctou voči funkciám alebo pozíciám.

Verejnosť však podľa nej vníma politika ako tovar, voči ktorému si možno dovoliť čokoľvek.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM