Webnoviny - Svet

Iveta Radičová prezradí, či zabojuje o prezidentské kreslo

WEBNOVINY.SK

Odporúčame:

Iveta Radičová v predčasných voľbách kandidovať nebude

Kandidátka bez Radičovej môže SDKÚ-DS ubrať voličov

Doma som považovaná za vydierača, tvrdí Radičová

Iveta Radičová sa nebude uchádzať o dôveru v parlamente BRATISLAVA 25. októbra (WEBNOVINY) – Premiérka a podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová má dnes na predpoludňajšom rokovaní prezídia strany oznámiť, že nebude kandidovať v marcových predčasných voľbách.

Funkciu podpredsedníčky by si však mala podržať. Stranícki kolegovia ju chcú dnes presvedčiť, aby sa zapojila aspoň do predvolebnej kampane.

SDKÚ-DS očakáva, že Radičová dnes povie, či bude kandidovať v prezidentských voľbách v roku 2014.

Rozhodnutie Radičovej, ktorá viedla modrých do parlamentných volieb v roku 2010, bude zrejme znamenať, že Mikuláš Dzurinda ako predseda strany nebude mať protikandidáta na pozíciu lídra v marcových voľbách. Podľa stanov SDKÚ-DS predseda je automaticky kandidátom na pozíciu lídra. Ak má o tento post záujem aj niekto iný, konajú sa stranícke primárne voľby. Ak nie, lídrom je šéf SDKÚ-DS. Líder vedie stranu do volieb z prvého miesta kandidačnej listy. Po voľbách rokuje o možnom zostavení vlády.

Radičová sa v roku 2010 stala lídrom SDKÚ-DS ako podpredsedníčka strany. V primárnych voľbách porazila Ivana Mikloša. Primárky sa konali po tom, čo Mikuláš Dzurinda sa po útokoch predsedu Smeru-SD Roberta Fica na financovanie SDKÚ-DS vzdal funkcie lídra a do parlamentu ani nekandidoval. Radičová po voľbách v roku 2010 vyjednávala o zostavení koalície a stala sa predsedníčkou­ vlády.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM