Webnoviny - Svet

Iveta Radičová sa naposledy vrátila z Bosny ako premiérka

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 2. apríla (WEBNOVINY) – Iveta Radičová absolvovala svoju poslednú zahraničnú cestu na poste premiérky a poverenej ministerky obrany v Bosne a Hercegovine, kde sa stretla aj so slovenskými vojakmi v misii EUFOR ALTHEA.

Mandát tejto misie schválila Bezpečnostná rada OSN a v súčasnosti je predĺžený do 15. novembra 2012. Úlohou medzinárodných síl je najmä zabrániť opätovnému vypuknutiu násilia v krajine a tiež zabezpečiť dodržiavanie Daytonskej mierovej dohody z roku 1995.

V misii dnes pôsobí 45 slovenských vojakov. Podľa veliteľa slovenského kontingentu Vladimír Stolárika je teraz situácia v Bosne pokojná a stabilná. Postoj miestnych obyvateľov k medzinárodným silám označil za priateľský.

Ozbrojené sily SR vlani prevzali zodpovednosť za tri styčné a pozorovacie tímy. Ich hlavnou úlohou je kontakt s miestnou samosprávou, mimovládnymi organizáciami a štruktúrami medzinárodných organizácií tak, aby EÚ vedela adekvátne reagovať na akékoľvek prípadné zmeny bezpečnostnej situácie.

Od 1. marca 2011 je Slovenská republika vedúcou krajinou v Regionálnom koordinačnom centre – Juh. So Slovákmi tam pôsobia aj dvaja dôstojníci Švajčiarska a dvaja dôstojníci Turecka.

Okrem základných vojenských povinností plnia naši vojaci v Bosne aj civilné úlohy. Žiakov a študentov učia, ako sa vyhýbať mínovému nebezpečenstvu.

„Práve množstvo nevybuchnutých a neoznačených mín považujem za najzávažnejší problém súčasnej Bosny,“ skonštatovala Iveta Radičová. Náš kontingent zasahuje aj pri problémoch na cestách či pri živelných pohromách. Nedávno pomáhali v Sarajeve odstraňovať následky snehovej kalamity.

Radičovej víkendová cesta bola pracovná, uskutočnila sa na pozvanie inštitútu IRI (International Republican Institute), ktorý v Sarajeve organizoval konferenciu s názvom „Young Women´s Leadership Academy“. Iveta Radičová na konferencii vystúpila s hlavnou prednáškou na tému Výzvy, ktorým čelia ženy – líderky. Agentúru SITA informoval Tlačový a informačný odbor Úradu vlády SR.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM