Webnoviny - Svet

IVO: Kvalita demokracie v roku 2009 poklesla

WEBNOVINY.SK

Foto: SITA/Tomáš Benedikovič

BRATISLAVA 20. januára (WEBNOVINY) – Kvalita demokracie na Slovensku v uplynulom roku poklesla. Vyplýva to z hodnotenia Inštitútu pre verejné otázky IVO Barometer, zhoršenie nastalo vo všetkých monitorovaných oblastiach demokratických inštitúcií a právneho štátu, legislatívy, ľudských a menšinových práv i nezávislých médií. Oproti roku 2008 sa znížilo z 2,9 bodu na 3,3 bodu v roku 2009.

„Pretrvávajú všetky problematické trendy, neoslabil sa stranícky klientelizmus, pokračuje marginalizácia parlamentnej opozície prostredníctvom celoplošného odmietania jej legislatívnych návrhov,“ povedal dnes na tlačovej besede prezident IVO Grigorij Mesežnikov. Na pôsobenie štátnych inštitúcií malo aj naďalej silný vplyv uplatňovanie princípu straníckej a politickej lojality voči vládnej koalícii na úkor princípu odbornosti a kompetentnosti, uvádza správa. Mesežnikov poukázal na znepokojivý trend vývoja justície, kde na pomery v súdnictve upozornili samotní sudcovia, čo je v demokratických krajinách výnimočné. Vládna moc reagovala typicky a spôsob obrany pripomínal časy spred roku 1989, keď sa organizovali anticharty, myslí si šéf IVO.

Vláda podľa spoluautora správy o práve Jaroslava Piláta v roku 2009 pokračovala v zneužívaní skráteného legislatívneho konania, čím chcela vyvolať dojem, že koná rýchlo. Naďalej sa podľa neho pokračuje aj v mimoriadne nevhodných nepriamych novelizáciách zákonov.

Predstavitelia vlády vrátane predsedu Roberta Fica ostro napádali a spochybňovali aktivity médií odhaľujúcich korupčné kauzy. „Slovensko má dnes lepšie médiá ako vládnuce politické elity,“ konštatoval Miroslav Kollár, spoluautor správy o médiách. Pozitívne hodnotí pozastavenie megaprojektu výstavby spoločného sídla verejnoprávnych mé­dií.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM