Webnoviny - Svet

Jürgen Stark čaká, že eurozóna vyrieši krízu za rok až dva

WEBNOVINY.SK

Odporúčame: EÚ bude krízu prekonávať desaťročie, varuje Angela Merkelová Únia odmieta spochybňovanie záverov krízového summitu Pravdepodobnosť recesie v eurozóne je viac ako 50 percent ZÜRICH 8. novembra (WEBNOVINY) – Člen Výkonnej rady Európskej centrálnej banky (ECB) Jürgen Stark očakáva, že eurozóna vyrieši svoju dlhovú krízu počas jedného až dvoch rokov.

„Predpokladám, že o rok, najneskôr o dva, bude kríza pod kontrolou, ak aj nie prekonaná. Pod prekonaním myslím to, že už nebudú potrebné núdzové politické opatrenia,“ povedal Stark na konferencii vo švajčiarskom meste Lucerne. Predstaviteľ ECB zároveň vyjadril svoj skeptický postoj ku programom na podporu krajín v dlhových problémoch. "Neviem, či je táto politika ďalších a stále väčších záchranných programov riešením. Pretože v konečnom dôsledku to zaťažuje tie krajiny, ktoré sú stále vo viac či menej dobrom stave,“ povedal Stark.

Jürgen Stark, ktorý koncom roka ukončí svoje pôsobenie v šesťčlennej Výkonnej rade ECB, ocenil širokú politickú podporou, o ktorú sa opierajú potrebné reformy v Írsku, čo kontrastuje s chaotickou situáciou Grécka. „V Írsku sme videli politický konsenzus veľkých politických strán, ktorý je potrebný na presadenie reforiem … Írsko, ako vidíme, je na dobrej ceste,“ povedal predstaviteľ ECB.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM