Webnoviny - Svet

Jahnátek súhlasí so zlučovaním ministerstiev

WEBNOVINY.SK

Ilustračné foto SITA

BRATISLAVA 15. januára (WEBNOVINY) – Vládny kabinet prerušil rokovanie mimoriadnej schôdze, na ktorej rozhodne, ktoré ministerstvá sa majú zlúčiť. Pokračovať bude o hodinu.

Ministri už stihli prerokovať väčšinu programu, teda zmeny v mýtnom systéme, zníženie spotrebnej dane z nafty, novelu zákona o prevode majetku štátu na iné osoby, novely zákonov o energetike a regulácii v sieťových odvetviach. Kabinet vyslovil aj nesúhlas s opozičným návrhom na vyslovenie nedôvery ministrovi dopravy Ľubomírovi Vážnemu.

Od budúceho volebného obdobia by sme mali mať na Slovensku o dve alebo o tri ministerstvá menej. Vyplýva to z vládneho návrhu novely zákona o organizácii činnosti vlády a organizácií ústrednej štátnej správy.

Kabinet Roberta Fica navrhuje dve alternatívy. Podľa prvej zaniknú dva rezorty – ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja a ministerstvo životného prostredia. Väčšina pôsobnosti rezortu výstavby by mala prejsť pod súčasné ministerstvo hospodárstva, ktoré by po novom nieslo názov Ministerstvo hospodárstva a energetiky. Terajšie kompetencie rezortu výstavby na úseku verejných prác by prešli pod ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a koordináciu využívania peňazí z fondov Európskej únie by mal na starosti Úrad vlády SR.

Zrušením ministerstva životného prostredia by jeho kompetencie prešli na ministerstvo pôdohospodárstva, ktorého názov navrhuje vláda na Ministerstvo pôdohospodárstva a životného prostredia SR. V druhej alternatíve Ficov kabinet navrhuje spolu so zrušením rezortov výstavby a životného prostredia aj zánik ministerstva zdravotníctva, ktorého pôsobnosť by prešla pod súčasné ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny. Od 1. júla, kedy by mala novela nadobudnúť účinnosť, by sa tak malo premenovať na Ministerstvo práce, sociálnych vecí a zdravotníctva.

Podľa návrhu novely by nový názov malo dostať aj ministerstvo školstva, ktoré by sa volalo Ministerstvo školstva, vedy a výskumu SR. Súčasťou je tiež rozšírenie pôsobnosti Úradu vlády SR o spomínanú koordináciu využívania finančných prostriedkov z európskych fondov a o koordináciu prípravy zásadných opatrení na zabezpečenie hospodárskej a sociálnej politiky Slovenskej republiky.

O vládnom návrhu, ktorého cieľom má byť kompenzácia výpadku z avizovaného zníženia spotrebnej dane z nafty, bude mimoriadne rokovať aj parlament.

Chovan považuje návrh na zlučovanie ministerstiev za dobrý

Minister pôdohospodárstva Vladimír Chovan považuje návrh na zlučovanie ministerstiev, podľa ktorého sa má k jeho rezortu pričleniť ministerstvo životného prostredia, za dobrý a určite zaň aj zahlasuje. „Je logickým vyústením možnej úspory nákladov v štátnej správe,“ uviedol pred rokovaním vlády Chovan.

Podľa Chovana je dosť zavádzajúce, ak niekto tvrdí, že by boli záujmy ministerstva pôdohospodárstva a envirorezortu v niektorých otázkach odlišné. „Napríklad aj lesník je svojim spôsobom ochranár,“ vyhlásil Chovan a dodal, že „my často budujeme také štruktúry štátnej správy, ktoré vlastne robia duplicitne to isté a je treba len viac nákladov“.

Minister pripomenul, že od začiatku príprav zlučovania hovoril, že treba vyriešiť proces kontroly ochrany. „Nemôže to byť samozrejme tak, že jedna inštitúcia bude rozhodovať, aj sa kontrolovať, ale to nevylučuje tento spôsob zlúčenia ministerstiev,“ povedal Chovan. Nemyslí si, že by po zlúčení niektorá zo sekcií spojeného ministerstva mala menšiu váhu.

Chovan si myslí, že zlučovanie sa dá stihnúť do júla a že sa ním aj ušetrí. „Ale len vtedy ak sa zefektívni a zjednoduší aj štátna správa," dodal minister. Zlučovanie ministerstiev nepovažuje za cieľ, ale len prostriedok, ako sa dostať k šetreniu.

Jahnátek považuje za logický prechod MVRR pod jeho rezort

Minister hospodárstva Ľubomír Jahnátek uviedol, že je logické, aby sa ministerstvo výstavby a regionálneho rozvoja začlenilo do jeho rezortu. „V podstate okrem výstavby a poľnohospodárskej prvovýroby ministerstvo hospodárstva zastrešovalo celý ten hospodársky komplex. Takže je to len doplnenie tých hospodárskych aktivít v rámci spoločnosti. V tomto to má logiku,“ uviedol dnes pred mimoriadnym rokovaním vlády Jahnátek.

Jahnátek nepovažuje zredukovanie ministerstiev za unáhlený krok krátko pred voľbami. „Práve naopak. Myslím si, že je potrebné, aby sa ešte do konca tohto volebného obdobia rozhodlo, ako by mala ústredná štátna správa vyzerať po voľbách. Po voľbách už bude neskoro, tam už priestor nebude,“ povedal minister hospodárstva.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM