Webnoviny - Svet

Jaltský summit je zrušený, prezident chce ísť na Ukrajinu

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 10. mája (WEBNOVINY) – Ivan Gašparovič zrejme predsa len pôjde na Ukrajinu, aby sa stretol s tamojším prezidentom Viktorom Janukovyčom.

Ukrajina potom, čo pre kritiku zrušila summit na Jalte, usporiada užší summit štyroch prezidentov v Kyjeve. Informuje o tom denník SME.

Medzi nimi by mal byť aj slovenský prezident Ivan Gašparovič a jeho poľský náprotivok Bronislaw Komorowski, píše SME. Obaja tvrdia, že Ukrajina je sused, s ktorým treba o kritických veciach rozprávať, a nie bojkotovať.

„Viktor Janukovyč hovoril telefonicky s prezidentom Gašparovičom a navrhol alternatívny summit pre štyroch prezidentov v Kyjeve,“ povedal pre SME hovorca Marek Trubač.

Šéf diplomacie Miroslav Lajčák reagoval pre SME opatrne.„Prezident Gašparovič neprijal rozhodnutie cestovať na Ukrajinu. V súčasnosti sa vedú diplomatické rokovania s cieľom vyriešiť situáciu okolo Julie Tymošenkovej,“ do­dal.

Postoj Ivana Gašparoviča a súčasnej slovenskej diplomacie k situácii na Ukrajine tvrdo skritizoval na svojom blogu bývalý minister zahraničných vecí Mikuláš Dzurinda: „Žiaľ, prezident SR a slovenská diplomacia mlčali a stretnutia na Jalte sa chystali zúčastniť. Svojim zbabelým postojom premrhali šancu postaviť sa na správnu stranu.“

Podľa Dzurindu je situácia na Ukrajine podobná, ako bola na Slovensku v 90-tych rokoch.

„Príbeh dnešnej Ukrajiny je pre nás príbehom "deja vu“, pripominajucim mečiarizmus. Aj vďaka dôslednému postoju krajín EÚ, ale aj V4 sme si s mečiarizmom v pomerne krátkom čase poradili. Dnes by sme mali mať odvahu prispieť k európskej budúcnosti Ukrajiny," píše Mikuláš Dzurinda.

Ukrajinská vláda sa v reakcii na hromadné odmietnutie pozvánok rozhodla zrušiť víkendový termín konania stredoeurópskeho summitu na Jalte.

Podľa utorkového stanoviska ukrajinského ministerstva zahraničných vecí sa vláda v Kyjeve v „súvislosti s faktom, že európski lídri nie sú schopní zúčastniť sa“, rozhodla vrcholné stretnutie hláv štátov odložiť na „neskorší termín“.

Slovenský prezident si pre kladnú odpoveď na pozvánku do Jalty vyslúžil kritiku. Prezident Gašparovič reagoval slovami, že „nie odmietanie komunikácie, ale otvorený a úprimný dialóg s Ukrajinou“ je najlepšou formou, ako prezentovať naše názory, pripomienky a aj výhrady k vývoju u našich východných susedov.

Európski lídri odmietli účasť pre údajne zlé zaobchádzanie s väznenou expremiérkou Julijou Tymošenkovou. Pozvanie neprijali prezidenti Bulharska, Česka, Čiernej Hory, Estónska, Chorvátska, Lotyšska, Maďarska, Nemecka, Rakúska, Slovinska a Talianska.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM