Webnoviny - Svet

Ján Figeľ nevidí integráciu ako devalváciu hodnôt

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 27. decembra (WEBNOVINY) – Integrácia nemá podľa predsedu KDH Jána Figeľa znamenať devalváciu hodnôt, pretože neobstojí a zdegraduje sa, vznikajúce spoločenstvo sa rozloží, skôr či neskôr.

„Napríklad na téme obrany záujmov, pretože ak nebudeme mať jasno v hodnotách, nebudeme mať jasno ani v politikách alebo v pravidlách, ktoré ich majú obhajovať. Solidarita je jednou z hodnôt a solidarita sa oplatí,“ povedal pre agentúru SITA Figeľ. Ak euroval bude slúžiť občanovi, ľuďom, pre zachovanie napríklad šance na zamestnanie, na podnikanie, na stabilitu v Európe, tak taký val môže podľa neho pomôcť. „Ak to má odobrať slobody, tak to nebude dobre,“ konštatoval.

Stabilita eura je v našom záujme

Stabilita a dôveryhodnosť eura je podľa Figeľa v našom osobnom a spoločnom záujme a nástroje, ktoré na to volíme, by tejto stabilite a dôveryhodnosti mali pomáhať. „Euroval však nedonesie dlhodobé a kvalitné ovocie, ak v dome, to znamená v našich ekonomikách, nebude poriadok. Pretože len vystavať nejakú obrannú stenu, val okolo Európy nie je riešením,“ uviedol s tým, že tak to bolo aj v historickej Tróji, kde lesť rozložila aj dobre opevnenú starobylú pevnosť.

„Ak hradby budú pevné, ale v meste bude chaos, respektíve nezodpovednosť, také mesto padne. Európsky stabilizačný mechanizmus, ktorý má byť trvalým eurovalom, bude pomáhať stabilite a dôveryhodnosti eura, ak v štátoch eurozóny sa budú rešpektovať základné pravidlá, ktoré zamedzujú zadlžovanie, ktoré hovoria o dodržiavaní pravidiel pri deficite, pri verejnom dlhu, pri sanácii bánk, pri mnohých opatreniach, ktoré dnes sa stávajú realitou, ale pred rokmi nebolo na ne odvahy,“ zdôraznil.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM