Webnoviny - Svet

Ján Figeľ nevylučuje povolebné vládnutie s Ficovým Smerom

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 13. novembra (WEBNOVINY) – Predseda KDH Ján Figeľ explicitne nevylúčil povolebnú koalíciu so stranou Smer-SD, ak by sa ficovci písomne zaviazali splniť dohodnuté požiadavky kresťanských demokratov.

Na otázku moderátorky diskusnej relácie Na telo v TV Markíza, či by jeho strana vládla so Smerom pod podmienkou písomnej garancie pravidiel, Figeľ reagoval: „Ak nenájdeme dostatočné riešenie v stredo-pravej alternatíve, strany, ktoré si hovoria, že sú zodpovedné, by mali hľadať riešenie vo forme vyváženej širšej koalície,“ vyhlásil v TV Markíza Figeľ.

Podľa jeho slov KDH trvá na tom, aby ich politický partner bojoval proti korupcii a za transparentnosť, presadzoval dôslednú spravodlivosť s vymožiteľnosťou práva, udržateľné a nepredražené verejné investície či ozdravenie zdravotníctva.

„Po marci musí byť pre Slovensko jediná alternatíva, ktorá bude v praxi znamenať silnú stabilnú vládu, ktorá bude robiť dobré meno pre Slovensko a ktorá dokáže obnoviť hospodársky rast,“ reagoval v diskusii podpredseda Smeru-SD Robert Kaliňák. Nepovedal, či by ficovci v prípade dostatočného počtu kresiel po marcových voľbách pristúpili na vládu jednej strany. „Ako prekročíme rieku budeme riešiť, až keď pri nej budeme stáť,“ konštatoval Kaliňák.

Podpredseda Smeru-SD kritizoval ministra financií Ivana Mikloša (SDKÚ-DS). Prirovnal ho k účtovníkovi Fantozzimu, ktorý len oboznamuje verejnosť s aktuálnou výškou deficitu. Politici sa nevyhli ani otázke, či strany budú mať guráž prísť s návrhmi na uťahovanie si opaskov v predvolebnej kampani. „Slovensko môže za štyri mesiace robiť ďalej ozdravné, seriózne opatrenia, aj keď niektoré si možno budú vyžadovať až budúce rozhodnutia,“ poznamenal Figeľ. Podľa neho parlament môže prijať štátny rozpočet a nežiť od začiatku budúceho roka v provizóriu. Mal by to byť kompromisný rozpočet, ktorý bude zohľadňovať nižšie príjmy než očakávame, pretože hrozí recesia. „Som presvedčený, že niektoré návrhy skôr treba stiahnuť zo stola, napríklad aby sa odpustili dobrovoľne nezamestnaným zdravotné odvody, čo je zásah do zdravotníctva a aj do štátneho rozpočtu,“ uviedol v TV Markíza Figeľ. Smer-SD vidí riešenie vo väčšom zdanení bánk, monopolov a bohatých občanov.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM