Webnoviny - Svet

Ján Figeľ podá vláde pomocnú ruku, socializmus však nechce

WEBNOVINY.SK

BRATISLAVA 3. mája (WEBNOVINY) – Kresťanskodemo­kratické hnutie podá vláde ruku v otázkach, ako je napríklad zrušenie trestnoprávnej imunity ústavných činiteľov, zúženie mandátov či v princípe „jeden mandát stačí“ alebo v otázkach trestnoprávnej zodpovednosti právnických osôb alebo pri účinnejšom zákone o preukazovaní pôvodu majetku.

Povedal to vo štvrtok predseda KDH Ján Figeľ počas rozpravy o programovom vyhlásení vlády, ktorý predstavil v stredu 3. mája na pôde národnej rady premiér Robert Fico.

„Podávame ruku na spolupráci v tejto agende, tak, ako on ponúkol ruku v roku 2010 pri výstavbe diaľnic, a som rád, že súčasný minister pokračuje v línii, ktorú sme začali, pretože rozumné kroky sa presadia, a čim skôr ich začneme, tým lepšie,“ objasnil svoje tvrdenie Figeľ.

Boj s korupciou bude podľa Figeľa kľúčovou agendou, ktorá rozhodne o tom, či na Slovensku bude stabilná jednofarebná vláda, alebo vláda kartelu finančných skupín.

KDH je aktívne v tomto smere a všetko, čo bude účinné, tak podporia. To, čo bude chcieť KDH presadzovať je aj posilnenie rodiny, ktorá je podľa Figeľa založená na zväzku muža a ženy.

„Čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre spoločnosť a štát,“ poznamenal s dodatkom, že budú chcieť presadiť ústavné zakotvenie rodiny ako zväzku muža a ženy.

Líder kresťanských demokratov zhodnotil, že programové vyhlásenie sa nesie v duchu etatizmu, protekcionizmu, komunizmu a korporativizmu, namiesto toho, aby bolo inovatívne či inšpirujúce. Dodal, že ako Fico v stredu naznačil, Slovensko potrebuje moderný, úsporný a rozumne intervenujúci štát. „Hovoríme áno sociálnej politike, ale nie socialistickej, vravíme o ochrane, nie o ochranárstve,“ podčiarkol.

Figeľ zdôraznil, že potrebujeme konsolidovať verejné financie, a je rád, že sa k tomu vláda hlási. KDH podporuje boj proti daňovým únikom, účinnejšie preukazovanie pôvodu majetku či riešenie stavu vo verejnej správe. Kritizoval daň zo smrti, daň z dobrých skutkov.

“Je to anachronizmus, je to demotivujúce a nemorálne, pretože ide o kroky, ktoré by mali nie trestať tých, čo robia dobré skutky, a nie počítať v rozpočte koľko v priemere ľudí zomrie a dá sa rátať s peniazmi na základe dedičských konaní, je to minulosť a má to tam aj ostať,“ skonštatoval.

Video: Podáme vláde ruku, ak pôjde o rozumné opatrenie, tvrdí Ján Figeľ

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM