Webnoviny - Svet

Janukovyč odmietol TV diskusie s Tymošenkovou

WEBNOVINY.SK

Julija Tymošenková Foto: SITA/AP

KYJEV 11. januára (WEBNOVINY) – Ukrajinská premiérka a kandidátka na prezidentku Julija Tymošenková v pondelok kritizovala svojho súpera v nadchádzajúcich voľbách hlavy štátu Viktora Janukovyča za to, že sa odmieta zúčastniť na spoločných televíznych debatách. Prezidentské voľby v krajine sa uskutočnia už 17. januára. Anna Germanová, členka Janukovyčovej opozičnej Strany regiónov, pritom ešte krátko predtým tvrdila, že expremiér je pripravený na súboj s Tymošenkovou, s ktorou chce diskutovať o „dobrých úmysloch, nie prázdnych sľuboch.“ Informovala o tom ruská tlačová agentúra RIA Novosti.

„Vaše odmietnutie účasti na otvorenej, úprimnej diskusii nemôžem označiť inak ako za zbabelosť,“ vyhlásila Tymošenková. „Ak si myslíte, že nedisponujete rozumom a politickými skúsenosťami na účasť v televíznych debatách, mali by ste priznať aj to, že nie ste pripravený viesť krajinu, vládnuť jej alebo reprezentovať ju vo svete,“ reagovala premiérka.

Výsledky decembrového prieskumu agentúry FOM predpovedajú víťazstvo Janukovyča, ktorého by podporilo 29 percent voličov. Po ňom nasleduje premiérka Tymošenková so 14 percentami a na treťom mieste sú bývalý prezident centrálnej banky Sergej Tigipko a niekdajší minister zahraničia a predseda parlamentu Arsenij Jacenjuk (obaja po 6 percent). Terajšieho prezidenta Viktora Juščenka by si želali za prezidenta len 4 percentá voličov.

Politológovia však predpovedajú ostrý súboj medzi Janukovyčom a Tymošenkovou. Obávajú sa tiež, že porazená strana bude robiť všetko možné, aby sa udržala pri moci.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM