Webnoviny - Svet

Japonsko intervenuje proti silnému jenu

WEBNOVINY.SK

TOKIO 31. októbra (WEBNOVINY) – Japonsko v pondelok spustilo intervenciu na devízovom trhu proti sile jenu. Minister financií Džun Azumi uviedol, že Tokio na trh vstúpilo o 10:25 miestneho času (2:25 SEČ, pozn. red.) a v intervencii bude pokračovať, kým nebude spokojné s výsledkami.

Ide o druhú intervenciu Japonska za necelé tri mesiace po tom, ako jen v pondelok ráno voči doláru vzrástol na rekordné maximum. Tokio vyhlásilo, že ide o protiopatrenie voči špekulatívnym pohybom na trhu, ktoré poškodzujú ekonomiku krajiny.

Dolár na začiatku intervencie posilnil o viac ako štyri percentá nad 79 jenov z približne 75,65 JPY/USD. V pondelok ráno bola americká mena na rekordnom minime 75,31 JPY/USD. Intervencia Tokia prišla krátko pred summitom lídrov organizácie G20 v Cannes vo Francúzsku, keď niekoľko týždňov varovalo, že jeho trpezlivosť voči silnému jenu sa zmenšuje. Japonsko chce G20 presvedčiť, že silný jen je problémom pre ekonomiku krajiny, ktorá sa zotavuje po tom, ako ju v marci postihlo zemetrasenie, vlna tsunami a jadrová havária.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM