Japonsko má nový hit: Aplikácia pomáha obetiam obchytkávania na verejnosti

Mobilná aplikácia, ktorú v Japonsku vytvorila polícia na boj proti sexuálnym agresorom ohmatkávajúcim ženy na verejných priestranstvách - tzv. frotérom -, sa v krajine vychádzajúceho slnka teší veľkej popularite. V stredu o tom informovala agentúra AP.

Ilustračný obrázok k článku Japonsko má nový hit: Aplikácia pomáha obetiam obchytkávania na verejnosti

Aplikáciu s názvom Digi Police sprístupnila tokijská polícia už pred tromi rokmi, avšak funkciu proti frotérom k nej pridala len pred niekoľkými mesiacmi. Za ten čas si aplikáciu stiahli stovky tisíc užívateľov, čo je v prípade vládou vytváraných aplikácií neobvykle vysoké číslo, približuje AP.

Viac technologických noviniek čítajte na www.fony.sk

Japonky sa často stávajú obeťami pohlavného obťažovania – najmä v preplnených dopravných prostriedkoch -, avšak zvyčajne sa podľa agentúry boja ozvať či volať o pomoc.

Daná aplikácia im v prípade obťažovania umožňuje aktivovať špeciálne tlačidlo na zahnanie frotérov. To po prvom stlačení zobrazí na obrazovke mobilu správu „Je tu frotér. Prosím, pomôžte mi!“, ktorú môže napadnutá osoba ukázať spolucestujúcim. Po ďalšom stlačení sa správa zobrazí červeným písmom a z prístroja sa začne opakovane ozývať „Prosím, prestaňte!“.

Frotérstvo je choroba, ktorá spočíva v úmyselnom vyhľadávaní dotykov s inou osobou pre pohlavné „samodráždenie“, napríklad v rôznych tlačeniciach, v radoch alebo dopravných prostriedkoch.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR