Správy

Jarný hromadný výber sudcov: O 95 miest sa uchádza 262 právnikov

O celkom 95 miest sudcov okresných súdov sa v jarnom hromadnom výberovom konaní zaujíma 262 právnikov. Vyplýva to z údajov Súdnej rady, ktorá zosumarizovala žiadosti, ktoré zaslali uchádzači na jednotlivé krajské súdy.

Ilustračný obrázok k článku Jarný hromadný výber sudcov: O 95 miest sa uchádza 262 právnikov
Zdroj: TASR

Podľa hovorkyne rady Veroniky Müller treba brať tieto počty ako predbežné. Definitívne čísla zverejní Súdna rada najneskôr 30 dní pred samotným hromadným výberovým konaním, ktoré sa začne jednotne vo všetkých krajoch 4. júna písomnou časťou.

Záujem o sudcovskú kariéru mierne narástol. V historicky prvom hromadnom výberovom konaní sa vlani na jeseň o 125 miest uchádzalo predbežne 263 uchádzačov. Je to približne rovnaký počet, avšak teraz sa obsadzuje o štvrtinu menej miest. Záujem sa opäť líši od kraja ku kraju – najväčší je v Bratislave, kde má o 19 sudcovských miest záujem 71 uchádzačov.

Viac ako traja uchádzači o jedno sudcovské miesto sa prihlásili aj na krajské súdy v Trnave (26 uchádzačov o 8 sudcovských miest) a v Prešove (37 uchádzačov o 12 sudcovských miest).

O niečo menší záujem je v Trenčíne (15 uchádzačov o 5 sudcovských miest), Košiciach (40 uchádzačov o 15 sudcovských miest), Žiline (23 uchádzačov o 10 sudcovských miest) a v Banskej Bystrici (30 uchádzačov o 15 sudcovských miest). Najnižší záujem je v Nitre. O 11 sudcovských miest sa tu uchádza 20 právnikov.

Rozhodujúce však bude, koľko uchádzačov sa napokon na hromadný výber dostaví a aká bude ich kvalita. V prvom prišlo z celkom 264 prihlásených uchádzačov na samotný výber iba 188, z nich sa úvodnú písomnú časť podarilo absolvovať iba 36. Väčšina miest ostala neobsadená, pozície sa dopĺňajú v jarnom výbere. Miesta navyše dostala iba Bratislava. Z 19 voľných miest je tu 6 nových a 13 neobsadených z jesenného výberu.

Hromadný výber sudcov zaviedla vlani ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská (Most-Híd), ktorá si od neho sľubovala zvýšenie transparentnosti výberu a predovšetkým plynulé obsadzovanie sudcovských miest. Vybraní kandidáti doplnia databázu, z ktorej sa majú operatívne obsadzovať uvoľnené sudcovské miesta.

Nový systém má riešiť problém, keď po zavedení previerok kandidátov trvá obsadenie sudcovského miesta až rok. Súdy musia na nové posily čakať dlhšie obdobie v nekompletnom obsadení. Predtým robili výber sudcov jednotlivé súdy samostatne.

Foto: ilustračné

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM