Webnoviny - Svet

JAVYS chce vybudovať sklad pre rádioaktívne odpady

WEBNOVINY.SK

Foto: szm.com BRATISLAVA 4. októbra (WEBNOVINY) – Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a.s. (JAVYS) plánuje v Mochovciach vybudovať zariadenie na dlhodobé skladovanie inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov a zachytených rádioaktívnych materiálov. Do výstavby zariadenia určeného aj na preberanie a triedenie rádioaktívnych odpadov investuje štátna akciová spoločnosť vyše 2 mil. eur. Ako vyplýva z informácií zverejnených na internetovom portáli appril.com, s výstavbou skladu chce firma JAVYS začať v máji budúceho roka, pričom ukončenie výstavby je naplánované koncom budúceho roka.

Nové zariadenie v Mochovciach by malo poskytnúť priestory pre uskladnenie približne 20 ton rádioaktívnych materiálov. “V Slovenskej republike donedávna prakticky absentoval ucelený a systematický postup pre riešenie zberu, triedenia, spracovania a skladovania inštitucionálnych rádioaktívnych odpadov a zachytených rádioaktívnych materiálov,“ zdôvodnila spoločnosť JAVYS svoje plány v investičnom zámere, ktorý už predložil na posúdenie vplyvov na životné prostredie (Environmental Impact Assessment – EIA). Vďaka výstavbe nového zariadenia sa udrží 16 pracovných miest a vznikne jedno pracovné miesto.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť vznikla premenovaním firmy GovCo, a.s., ktorá prevzala zodpovednosť za prevádzkovanie jadrovej elektrárne V1 od 1. apríla 2006 na základe rozhodnutia vlády SR o privatizácii 66-percentného podielu Slovenských elektrární, a.s. Spoločnosť GovCo vznikla 6. júla 2005 a jej jediným akcionárom sa stal štát v zastúpení Ministerstva hospodárstva SR. Okrem elektrárne V1 Jaslovské Bohunice prevzala spoločnosť GovCo zodpovednosť aj za vyraďovanie jadrovoenerge­tických zariadení a za zaobchádzanie s rádioaktívnymi odpadmi a vyhoreným jadrovým palivom. Dva bloky jadrovej elektrárne V1 spoločnosť odstavila z prevádzky na konci roka 2006 resp. 2008.

SITA

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM