Webnoviny - Svet

Je na striebre bublina?

WEBNOVINY.SK

Ole S. HansenFoto: Saxo BankBRATISLAVA 11. apríla (WEBNOVINY) – Udalosti na trhu ďalej nahrávajú komoditám, pričom niektoré z nich dosiahli minulý týždeň niekoľkoročných maxím. Americká vláda stála pred rizikom, že sa nedokáže dohodnúť na rozpočte a bude snáď musieť pozastaviť svoju činnosť, Európska centrálna banka zdvihla prvýkrát od jari 2008 sadzbu a v obľube sú tak opäť carry trades, pričom najväčší rozdiel nájdeme na menovom páre AUD / JPY, ktorý od japonského zemetrasenie vzrástol o 12%.

Dolár klesol voči košu mien na najnižšiu hodnotu od decembra 2009 a pokračujúca neistota, či sa ekonomika ukáže ako dostatočne silná aj bez ďalšej hotovostnej injekcie, vedie k tomu, že voľné prostriedky sa investujú do striebra, zlata, ropy a kukurice.

Čína zvýšila úrokovú sadzbu v snahe skrotiť infláciu a dostať pod kontrolu objem úverov už štvrtýkrát od vlaňajšieho októbra. Ďalej potom Čína už druhýkrát v roku 2011 kvôli rastu cien ropy na trhoch zvýšila štátom kontrolovanú cenu benzínu.

Index CRB za uplynulý týždeň pridal 1,4% a aj keď sa tým, čo pridali najviac, nepodarilo pripísať si na komoditné meradlá veľké zisky, pozorujeme, že naprieč rôznymi trhmi došlo k prelomeniu zaujímavých úrovní. Kontrakt na zemný plyn odpísal 7% po tom, čo Americký úrad pre energetické informácie oznámil jednoznačne medveď týždenný zmenu zásob. Trh sa od budúceho týždňa opäť zameria na tvorbu zásob, pretože zimná sezóna je na konci a nová produkcia zásoby len zvýši.

Striebro Striebro prvýkrát za 31 rokov prelomilo hranicu 40 USD a mnohí teraz veria, že cesta k 50 USD, teda absolútnemu maximu, je hotová vec. Foto: SITA/APCelkové prostriedky zainvestované vo fondoch ETF sa dostali na nové maximá a od marcovej korekcie rekordne stúpli. Celkovo ETF fondy teraz držia takmer 50 miliónov uncí a sú o 45% vyššie ako pred rokom.

Investori kupujú akcie na striebro a dopyt po strieborných minciach v Číne a Indii rastie nevídaným tempom. Striebro za uplynulý mesiac pridalo 12% a za uplynulý rok 120%, čo je naozaj pozoruhodný výkon, pretože o nedostatku striebra nemôže byť reč.

Hlavnou príčinou vývoja ceny striebra teda boli predovšetkým peňažné toky do investičných fondov, navyše sa pridali do partie aj hedgeové fondy. Toto môže byť tiež jedným z hlavných problémov v situácii, kedy rally nabrala smer. Trh so striebrom je aj naďalej pomerne malý a vykazuje vysokú betu so zlatom. To naďalej mieri na sever nemenej radostne, ale pamätajte, že na tobogáne po ceste hore nasleduje jazda z kopca, počas ktorej sa naberá veľká rýchlosť.

Hlavná konzultantská firma v oblasti kovov, GFMS, vyjadrila minulý týždeň obavy z rýchleho nárastu ceny, nevidí však dôvody, prečo by aktuálna nálada na trhu nemohla cenu vyhnať až k 50 USD. Zároveň varovala pred rizikom prudkého poklesu, ak by investori pristúpili k predaju a ponuka by prevážila dopyt.

Zlato Zlato nasledovalo striebro smerom nahor, dosiahlo nové maximum a vyzerá to, že by mohlo počas druhého štvrťroku atakovať hranicu 1500 USD. Pri porovnávaní cien oboch kovov je to striebro, ktoré na seba púta pozornosť. Teraz má jedna unca zlata hodnotu 36,5 uncí striebra, na začiatku roka 2011 to bolo 46 uncí a pred rokom 63.

Ropa Ropa pokračuje v raste a Brent sa dostáva do nebezpečného pásma nad 120 USD za barel, kde by v prípade, že by sa tam udržala dlhšie, mohla negatívne pôsobiť na rast svetovej ekonomiky a v dôsledku toho na pokles dopytu.Foto: SITA/AP Posledný rast prišiel napriek tomu, že chýbali nové správy. Kríza v Líbyi stále nie je vyriešená a ďalšie známky toho, že by sa konflikt rozrastal, nie sú.

V Nigérii, najväčšom africkom producentovi ropy a najľudnatejšej krajine Afriky, sa 9. a 16. apríla konajú prezidentské a parlamentné voľby. Voľby v rokoch 2003 a 2007 sprevádzalo násilie a prerušenia dodávok, a tak trh bude dianie pozorne sledovať .

Obilniny Obilniny pokračujú od reportu Amerického ministerstva poľnohospodárstva 31.3. v býčom trende. Report ukázal veľmi nízke zásoby kukurice a sójových bôbov. Vďaka tomu cena kukurice minulý mesiac prekonala maximum 7,65 USD za bušel z roku 2008, pretože aj napriek skvelým podmienkam na pestovanie sa nepodarí zásoby doplniť. K rastu navyše prispieva aj vysoká cena zemného plynu, ktorá je proti priemeru z roku 2010 vyššia o 34% a vďaka ktorej je výroba etanolu atraktívna. Jediné, ako možno dopyt po etanole obmedziť, je nechať to na prirodzenom procese rastu ceny až na ranicu, kedy sa pokles dopytu prejaví.

Pšenica Pšenica zostala za kukuricou takmer o 9%, pretože predchádzajúci report priniesol pre zásoby pšenice lepšie správy. Foto: SITA/Gabriel LiptákV Rusku sa našlo navyše 8 miliónov ton pšenice a to otvára možnosť, že by štvrtý svetový exportér mohol zrušiť zákaz vývozu. Ukázalo sa, že farmári držia v obavách pred rastúcimi cenami o 3 milióny ton viac a na juhu krajiny sa v silách našlo navyše 5 ton pšenice, ktorá bola pred zákazom určená na vývoz.

Domáce ceny sa navyše o poznanie znížili, pretože Rusko očakáva produkciu až 85 miliónov ton, o 41% viac než vlani. Zákaz exportu však bude trvať až do doby, než bude známa letná produkcie.

Kakao Export kakao z Pobrežia Slonoviny by sa mal obnoviť v priebehu niekoľkých dní. Podľa Spojených národov súčasný prezident prevzal kontrolu po prezidentovi predchádzajúcom, ktorý je po násilnostiach spojenými s prezidentskými voľbami, ktoré sa konali 28. novembra,uväzne­ný doma.

V skladoch je na nalodenie pripravených zhruba 440 000 ton kakaa, z ktorých časť môže byť zničená. Špekulácie o ukončení konfliktu znížili cenu kakaa od marcového maxima o 19%, čo aj po vývoji v posledných mesiacoch znamená v ročnom porovnaní cenu vyššiu o 1,2%.

Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM