MI Zo Slovenska

Je to možné? Slováci sú až neskutočne POSLUŠNÍ v čase korony

Takmer 90 % ľudí na Slovensku poctivo dodržiavalo novembrový zákaz vychádzania a len minimum z nás sa snažilo prísne nariadenia obchádzať. Zistili to vedci zo Slovenskej akadémie vied.

Ilustračný obrázok k článku Je to možné? Slováci sú až neskutočne POSLUŠNÍ v čase korony
Zdroj: TASR/Henrich Mišovič

Tento prieskum Slovenskej akadémie vied (SAV) úplne rozbíja predstavu rebelujúcich Slovákov, ktorí už majú dosť všetkých protipandemických opatrení. Realita je taká, že väčšina z nás si uvedomuje vážnosť situácie a poctivo dodržiava všetky nepríjemné obmedzenia.

Sedíme pekne doma

SAV robila prieskum na vzorke 1024 ľudí v čase medzi dvomi plošnými testovaniami 2. až 11. novembra. Vtedy platil zákaz vychádzania pre ľudí bez negatívneho testu s určitými výnimkami.

„Vedcov príjemne zaskočila pomerne vysoká miera dodržiavania opatrení,“ uvádza SAV.

Hlavným zistením je, že takmer všetci ľudia skutočne poctivo sedeli doma a poslušne sa riadili nariadeniami hlavného hygienika – či už to bol zákaz vychádzania, nosenie rúšok, či sociálny dištanc.

„Vo všetkých prípadoch iba 10 percent ľudí priznávalo, že opatrenia dodržiavajú len málo,“ povedala Vladimíra Čavojová z Ústavu experimentálnej psychológie CSPV SAV.

Rýchlo domov!

Zaujímavým zistením je aj fakt, že aj keď ľudia vyšli na ulicu v rámci nejakej povolenej výnimky, snažili sa čo najskôr vrátiť domov. Takto sa vyjadrilo až 86% opýtaných. Ak už niekto cítil, že na neho lezie nejaká choroba, zvyčajne zostal doma úplne.

„Až 67,8 % ľudí zostáva doma aj pri slabých príznakoch akéhokoľvek respiračného ochorenia, aby nešírili vírusy,“ uvádza SAV.

Podobne poctiví sú Slováci aj pri nosení rúška. Ústa a nos si prekrýva až 73% ľudí vždy, keď vyjde z domu a 40% opýtaných nosí rúško aj v rámci spoločných bytových priestorov domov.

Koľko je teda tých rebelov, ktorí na všetko kašlú a snažia sa vybabrať so systémom? Podľa prieskumu je ich skutočne menšina.

„ Len 19 % ľudí vychádzalo z domu, aj keď to nebolo nevyhnutné (s pripraveným dôvodom) a 23 % uvažovalo, ako by sa súčasné opatrenia dali obísť.“

Medzi týchto rebelov patria najmä extroverti, pre ktorých je veľmi ťažké zostať doma a odstrihnúť sa od priateľov a spoločnosti. Situácia sa však rýchlo vyvíja a bolo by zaujímavé vidieť, aké výsledky by prieskum priniesol dnes.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM