Zo Slovenska

Je to už VÁŽNE, môžeme ostať bez CHLEBA! Reťazce vypínajú pece, hrozí nedostatok pečiva

Slovenskí pekári sú už niekoľko mesiacov pobúrení z nekonania štátu pri ochrane svojich podnikateľov. Ceny chleba nielen že výrazne vzrastú, teraz už varujú pred nedostatkom pečiva!

Ilustračný obrázok k článku Je to už VÁŽNE, môžeme ostať bez CHLEBA! Reťazce vypínajú pece, hrozí nedostatok pečiva
Foto: Jakub Forgács / Zdroj: Dnes24.sk

Bez zásahu vlády pri cenách energií hrozí nedostatok chleba a pečiva, tvrdí Slovenský zväz pekárov, cukrárov a cestovinárov (SZPCC). Výšky faktúr, ktoré momentálne dostávajú malí a strední pekári, cukrári a cestovinári, sú štvor- až desaťkrát vyššie než minuloročné.

Nekonanie vlády

Nejde pritom o plané hrozby. Ešte v októbri 2022 slovenskí pekári otvorene povedali, že sú pobúrení z nekonania štátu pri ochrane svojich podnikateľov. Členovia vlády podľa nich pritom každý týždeň pravidelne sľubujú, že na ďalšom rokovaní vlády, prípadne po rokovaní na úrovni EÚ, predstavia záchranné mechanizmy.

Podnikatelia však stále nevedia o podpore nič. Pekári preto museli pristupovať nielen k skokovému zvyšovaniu odbytových cien, ale viacerí už začali pekárne zatvárať.

Hrozí nedostatok

Podľa predsedu predstavenstva zväzu Milana Lapšanského hrozí v dôsledku novoročného šokového nárastu cien elektrickej energie priam historická vlna zatvárania malých a stredných pekární.

„Zároveň máme informácie, že niektoré obchodné reťazce začínajú rušiť „pece na dopekanie mrazených polotovarov“, pretože náklady na ich prevádzku vysoko presahujú ceny hotového čerstvého pečiva zo skutočných slovenských pekárni. Kombinácia tejto situácie môže spôsobiť, že na Slovensku vznikne bezprecedentný nedostatok základných potravín ako sú chlieb a pečivo a ďalší nárast dovozu,“ uviedol Lapšanský. SZPCC o tom informoval v tlačovej správe 15. januára 2023.

Apel na politikov

Pekárenská výroba nedokáže fungovať bez plynu a elektrickej energie. Mechanizmus kompenzácií cien elektrickej energie na rok 2023 však dosiaľ nebol zverejnený, a to napriek jednoznačným deklaráciám predsedu vlády a ministra financií, a tiež napriek tomu, že vláda podmienila podporu pre podniky schválením štátneho rozpočtu.

SZPCC požaduje bezodkladné zverejnenie kompenzačných schém. Žiada tiež, aby boli čo najskôr spustené, a zároveň požaduje, aby boli vytvorené ďalšie formy pomoci pre malé a stredné podniky.

Podľa Lapšanského by si politici, ktorí sú momentálne poverení riadením štátu, mali uvedomiť, že hoci je pre nich aktuálnou prioritou udržanie sa pri moci a stanovenie termínu predčasných volieb, stále ich platia podnikatelia a obyvatelia štátu.

„Ich pracovný kontrakt trvá. Ak sa nebudú venovať riešeniu energetickej situácie malých a stredných podnikov, ktoré tvoria väčšinu zo všetkých pekární, cukrární a cestovinární Slovenska, vytvárajú obrovský problém nielen v zásobovaní obyvateľstva základnými potravinami, ale aj skokovým nárastom nezamestnanosti v regiónoch,“ povedal.

Zdroj: Dnes24.sk
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM