Správy Rôzne

Je tu oficiálny príchod jari, ale teploty klesnú až o 15 °C! Jeden deň bude extra chladný + PREDPOVEĎ

Dátum 21. marec, ktorý sa uvádzal v učebniciach a mnohí ľudia ho považovali za prvý jarný deň, platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia.

Ilustračný obrázok k článku Je tu oficiálny príchod jari, ale teploty klesnú až o 15 °C! Jeden deň bude extra chladný + PREDPOVEĎ
Zdroj: TASR

V priebehu víkendu sa však na našom území prudko ochladí a teploty sa doslova prepadnú. Najteplejšie by na našom území malo byť v piatok, kedy sa teploty dostanú až na +20 °C.

Je síce druhá polovica marca, ale takéto teploty sú aj na súčasnú ročnú dobu pomerne nezvyčajné. Ak ich porovnáme s dlhodobým normálom tak zistíme, že sú až o 5 – 8 °C vyššie ako je bežné. Z teplotného nadpriemeru sa však dostaneme do teplotného podpriemeru.

Prudké ochladenie

V priebehu víkendu sa teploty na našom území prudko prepadnú a prepad teplôt by na našom území mal vrcholiť na začiatku budúceho týždňa. Potom by mali začať teploty pomaly rásť.

„Nasledujúce dni tak bude najteplejšie v piatok, kedy maximálne teploty dosiahnu +14 až +20 °C. Naopak, najchladnejší by mal byť pondelok, kedy sa teploty budú pohybovať od –2 do +5 °C. Na severe sa tak očakáva celodenný mráz,“ informuje iMeteo.sk.

Poriadne studené budú aj noci. Až do víkendu by sa nočné mrazy nemali vyskytovať, no to sa zmení v nedeľu, kedy už teploty poklesnú aj pod bod mrazu a najchladnejší bude začiatok nového týždňa, kedy teploty v dolinách a v kotlinách poklesnú až k –15 °C.

Čo sa zrážok týka, tak tých veľa nebude. V sobotu ich prinesie prechod studeného frontu a budú prevažne dažďové. Potom budú od severu prechádzať do snehových, no zároveň prejdú do prehánok.

Článok pokračuje pod fotografiou.

Zdroj: iMeteo.sk

Jar sa na Slovensku v roku 2020 začne v piatok 20. marca o 4.50 h stredoeurópskeho času (SEČ), vo svete o 3.49 h koordinovaného svetového času (UTC) v deň jarnej rovnodennosti.

Rovnodennosť (aequinoctium, ekvinokcium) je v astronómii okamih, keď má Slnko k svetovému rovníku nulovú deklináciu a slnečné lúče dopadajú v mieste rovníka kolmo na zemský povrch. V okamihu rovnodennosti sa Slnko nachádza v jarnom alebo jesennom bode.

Tento jav je spôsobený sklonom zemskej osi a obehom Zeme okolo Slnka. V čase jarnej rovnodennosti sa začína na severnej pologuli jar a na južnej pologuli jeseň. Počas jesennej rovnodennosti nastáva na severnej pologuli jeseň a na južnej pologuli jar.

Odlišné dátumy

V deň jarnej a jesennej rovnodennosti je na všetkých miestach na Zemi deň s rovnakou dĺžkou slnečného svitu – 12 hodín (výnimku tvorí južný a severný pól).

V tento deň na severnom póle prvýkrát po šiestich mesiacoch vychádza Slnko – končí sa polárna noc a nastáva polárny deň. Na južnom póle nastáva presne opačný jav. Slnko zapadá, končí sa polárny deň a nastáva polárna noc.

Okamih jarnej rovnodennosti nenastáva každý rok v rovnakom čase. Príčinou je rozdielna dĺžka astronomického a občianskeho roka a vkladanie prestupného dňa – 29. februára – každý štvrtý rok.

Dátum 21. marec, ktorý sa uvádzal v učebniciach a mnohí ľudia ho považovali za prvý jarný deň, platil iba v prvých dvoch desaťročiach 20. storočia. V posledných rokoch bol tento dátum aktuálny iba každý tretí rok po priestupnom roku, teda v roku 2003 a 2007.

Pre väčšinu Slovákov bol 21. marec prvým jarným dňom už len v roku 2011. Od roku 2012 sa jar v našom časovom pásme začína 20. marca a od roku 2048 sa bude objavovať aj dátum 19. marca. Návrat k 21. marcu ako k prvému jarnému dňu nastane až po vynechaní prestupného dňa v rokoch 2100, 2200 a 2300.

Zdroj: TASR

Tento článok nie je možné komentovať.

Rýchle správy

Najčítanejšie