Zo Slovenska

Je vyberanie pokút pri diaľničnej známke vôbec zákonné? Tu je ďalšia nejasnosť!

Opozičná strana SaS upozorňuje na právnu neistotu v súvislosti s ukladaním pokút vodičom, ktorí jazdia po diaľniciach bez diaľničných známok.

Ilustračný obrázok k článku Je vyberanie pokút pri diaľničnej známke vôbec zákonné? Tu je ďalšia nejasnosť!
Zdroj: TASR

Vyzýva preto rezorty vnútra a dopravy na prijatie opatrení, aby takýchto šoférov začali pokutovať až od začiatku roka 2017. Na dnešnom brífingu o tom informovali predseda SaS Richard Sulík, podpredsedníčka SaS a poslankyňa Národnej rady (NR) SR Jana Kiššová a poslanec NR SR a tímlíder strany pre dopravu Miroslav Ivan.

Od prvého do prvého?

Podľa SaS je nedostatkom súčasnej právnej úpravy zákona o diaľničnej známke to, že ročná diaľničná známka platí od prvého januára toho roka, v ktorom si ju vodič zakúpi.

Ak by si teda napríklad dnes zakúpil ročnú diaľničnú známku a prišlo by mu rozhodnutie o uložení pokuty za priestupok spáchaný počas tohto roka, mohol by voči nemu podať opravný prostriedok, nakoľko by sa mohol brániť tým, že známka platila od januára.

"Môže to zahltiť úrady a vyžiada si to ďalšie náklady,“ poznamenal Ivan. Zároveň vyzval vodičov, ktorí po diaľniciach jazdia, aby si známku kúpili.

Čo sa dá vylepšiť?

Kiššová upozornila aj na ďalšie návrhy SaS, ktoré by uľahčili život vodičom. Ide napríklad o možnosť zakúpiť si diaľničnú známku na ľubovoľný počet dní, zníženie pokuty za jazdu na diaľnici bez známky zo 150 na 100 eur či návrh, aby diaľničná známka platila celý technický a nie kalendárny rok. "

"Ak si dnes kúpite auto, bude vám ročná známka platiť len tri mesiace,“ uviedla. Návrhy SaS však parlament neschválil. Predseda Sulík upozornil, že štát každý rok získa od motoristov zhruba dve miliardy eur a podľa neho len jedna pätina z tejto sumy ide späť do výstavby ciest a ich údržbu.

Ilustračné foto, TASR

Zdroj: TASR
Najčítanejšie na Dnes24.sk
Magazín
Najčítanejšie zo Slovenska
SLEDUJTE NÁŠ INSTAGRAM